Kolejne badania potwierdzają skuteczność szczepionek

Według najnowszych badań koncernu Moderna, jej szczepionka po sześciu miesiącach od zaaplikowania jest skuteczna w ok. 93 proc. Johnson&Johnson ogłosił natomiast, że jednodawkowa szczepionka produkowana przez tę firmę, w ponad 90 proc. chroni przed śmiercią

Szczepionka Moderny nie wykazała więc prawie żadnej zmiany, jeśli chodzi o skuteczność, w porównaniu z pierwszymi badaniami klinicznymi (wtedy skuteczność tego specyfiku oszacowano na 94 proc.). W tym roku Moderna wyprodukuje 800 mln – 1 miliard dawek.

W ubiegłym tygodniu wyniki badań opublikował Pfizer, największy konkurent Moderny (obie powstały w technologii mRNA). Wynika z nich, że skuteczność tego specyfiku spada o 6 proc. co każde dwa miesiące, w efekcie czego po 6 miesiącach szczepionka jest skuteczna w 84 proc.

Zarówno Moderna jak i Pfizer uważają, że od jesieni pacjenci powinni zacząć przyjmować trzecią, przypominającą dawkę szczepionki. Badania pokazują, że trzecia dawka daje silną odpowiedź immunologiczną na najgroźniejsze mutacje koronawirusa – Gamma, Beta i Delta.

Natomiast koncern Johnson&Johnson ogłosił – na podstawie badań przeprowadzonych w Republice Południowej Afryki na 477 tys. pracownikach ochrony zdrowia – że jego specyfik zapewnia 91-96-procentową ochronę przed śmiercią i 67-procentową przed zakażeniem w przypadku mutacji Beta, a także 71-procentową skuteczność w wariancie Delta.

(PS, GN)