Kolejne negocjacje już w czwartek!

W najbliższy czwartek zbierze się Rada Dialogu Społecznego, by kontynuować negocjacje płacowe między stroną rządową a przedstawicielami związków zawodowych

“PILNE: Na nasz wniosek zostało zwołane posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. Wracamy do stołu rozmów w czwartek, 18 kwietnia o godz. 10.00. Chcemy rozmawiać wcześniej, bo strajk trwa tu i teraz!” – poinformował Związek Nauczycielstwa Polskiego.

PILNE: Na nasz wniosek zostało zwołane posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. Wracamy do stołu rozmów w czwartek, 18…

Opublikowany przez ZNP Wtorek, 16 kwietnia 2019

– Przyjęliśmy zaproszenie na spotkanie prezydium Rady Dialogu Społecznego w najbliższy czwartek o godz. 10 – powiedział PAP Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.

ZNP i FZZ od kilku dni apelują do rządu o jak najszybszy powrót do rozmów.

Poprzednia tura negocjacji w ramach RDS odbyła się tydzień temu, we wtorek 9 kwietnia na wniosek rządu. Rząd nie przyniósł tego dnia na spotkanie ze związkami zawodowymi żadnej nowej propozycji. Zażądał jedynie podpisania tej samej umowy, którą w niedzielę podpisał przewodniczący oświatowej “Solidarności” Ryszard Proksa. ZNP i FZZ nie zaakceptowały tego stanowiska, ale wraz z pracodawcami reprezentowanymi w RDS złożyły kolejne propozycje kompromisu (rozpisanie 30-procentowej podwyżki nie na dwie, ale na trzy raty). Rząd pozostał jednak na nie głuchy. Po godzinie negocjacje się zakończyły.

Rząd w ogóle nie reagował też na propozycje kompromisu wysuwane przez pracodawców. Z przedstawionych wyliczeń wynikało, że do zawarcia porozumienia brakuje ok. 2-3 mld zł. Pracodawcy wskazali źródło sfinansowania tej różnicy – Fundusz Pracy. Beata Szydło jednak oświadczyła, że rząd nie wyjdzie ponad to, co dał “S”.

(PS, GN)