Komisja Młodych OPZZ: Nie chcemy być niewolnikami niskich płac!

„Nie chcemy być niewolnikami niskich płac. Domagamy się płacy minimalnej na poziomie 68 proc. przeciętnego wynagrodzenia i wzrostu płac w całej gospodarce” – z takimi hasłami młodzi związkowcy z OPZZ protestowali pod Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przebrani za więźniów podkreślali trudną sytuację młodych ludzi na rynku pracy w obliczu horrendalnie drogich mieszkań i braków w usługach publicznych.

7 października obchodzony jest Światowy Dzień Godnej Pracy. Tego dnia młodzi związkowcy z Komisji Młodych Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych zorganizowali happening pod Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej w Warszawie obrazując w formie humorystycznej, jak wygląda sytuacja młodych pracowników. Przebrani za więźniów trzymali transparenty: „Polska Potrzebuje Wyższych Płac”, „50 proc. Polek i Polaków zarabia mniej niż 2513 zł”, „Z pracownika nie ma niewolnika”, czy „Uczciwa praca = godziwa płaca”.

– Czujemy się niewolnikami niskich pensji. Pomimo zapowiedzi rządzących sytuacja pod względem zarobków dalej wygląda fatalnie. Pensja minimalna wzrasta zbyt wolno. W Polsce to jedynie 2250 zł brutto (1634 zł netto). Dla porównania w Niemczech wynosi ona 1557 euro, czyli 6726 zł, a w Irlandii 1656 euro, czyli 7154 zł. Jednocześnie w tym państwach poziom usług publicznych stoi na dużo wyższym poziomie – nie trzeba za nie dodatkowo płacić. Nawet po podniesieniu płacy minimalnej do 4000 zł brutto, czyli 2853 zł „na rękę”, będziemy żyli od pierwszego do pierwszego – mówi Konrad Więcek, Przewodniczący Komisji Młodych OPZZ.

W ramach akcji Komisja Młodych OPZZ przygotowała również petycję do minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bożeny Borys-Szopy, w której umieścili swoje postulaty, wraz z zaproszeniem na Kongres Młodych OPZZ, w trakcie którego młodzi związkowcy będą rozmawiać na temat przyszłości rynku pracy w Polsce, wysokości płac i warunków pracy.

Więcej o akcji młodych OPZZ można przeczytać tutaj.

W poniedziałek odbyła się też inna akcja OPZZ pod hasłem „Stop darmowym stażom”. Pisaliśmy o niej tutaj:

„Stop darmowym stażom”. Protest OPZZ pod bramą Uniwersytetu Warszawskiego

(JK, GN)

Fot: OPZZ