Koronawirus: Co robią szkoły w związku z zagrożeniem? Jakie stosują środki ostrożności? Pytamy o to dyrektorów placówek

Zgodnie z moimi zaleceniami panie sprzątające szkołę co godzinę w czasie zajęć czyszczą m.in. klamki, toalety, umywalki. Do tej pory myliśmy korytarze na mokro trzykrotnie w ciągu dnia, obecnie robimy to znacznie częściej. Ekipa sprzątająca ma więcej pracy, ale muszę dbać o bezpieczeństwo młodzieży i nauczycieli.

Mam zapasy środków odkażających

Janusz Bęben, dyrektor Technikum nr 3 w Łodzi:

– Płyny dezynfekujące kupiłem w hurtowni trzy tygodnie temu, zanim się to wszystko zaczęło. Dzięki tym wyprzedzającym działaniom udało mi się zgromadzić jakiś zapas. Płyny dezynfekujące ręce ustawiliśmy we wszystkich łazienkach oraz w wielu innych miejscach na terenie szkoły, swoje środki otrzymała również ekipa sprzątająca. Zgodnie z moimi zaleceniami panie sprzątające szkołę co godzinę w czasie zajęć czyszczą m.in. klamki, toalety, umywalki. Do tej pory myliśmy korytarze na mokro trzykrotnie w ciągu dnia, obecnie robimy to znacznie częściej. Ekipa sprzątająca ma więcej pracy, ale muszę dbać o bezpieczeństwo młodzieży i nauczycieli. Łącznie mamy 600 uczniów.

To są wyłącznie moje zalecenia, ale są one efektem rozmów z lekarzami oraz z sanepidem. Uznałem, że nie będę czekał na odgórne instrukcje dla szkół. W takim wypadku najważniejsza jest informacja, dlatego w kilkunastu miejscach szkoły wywieszamy na bieżąco ogłoszenia na temat, co wiemy o koronawirusie i jak należy dbać o czystość, zwłaszcza o czyste ręce. Uczniowie przyjmują to wszystko raczej bez emocji.

Czy czegoś się obawiam? Była sprawa, która spędzała mi sen z powiek, ale została w sposób słuszny rozstrzygnięta. Chodziło o targi edukacyjne, które miały się odbyć w połowie marca. W obecnej sytuacji uznano, że targów nie będzie. Samorząd wysłuchał nas, dyrektorów, i zdecydował się przełożyć imprezę. Oczywiście na razie nie wiemy, kiedy targi wrócą na afisze. Czekamy na rozwój sytuacji.

Not. Katarzyna Piotrowiak

***

Wypowiedź pochodzi z sondy redakcyjnej z Głosu Nauczycielskiego nr 11 z 11 marca br. Więcej wypowiedzi dyrektorów – w numerze Głosu (wydanie drukowane i elektroniczne)

Jak oceniasz stan przygotowania Twojej szkoły/placówki w związku zagrożeniem koronawirusem?

  • Źle, znamy zasady profilaktyki, ale brakuje płynu odkażającego (42%, 321 głosów)
  • Dobrze, mamy niezbędne środki czystości, stosujemy zalecenia sanepidu (28%, 215 głosów)
  • Źle, brakuje środków czystości i informacji w sprawie profilaktyki (17%, 128 głosów)
  • Trudno powiedzieć (13%, 99 głosów)

Głosujących: 763

Loading ... Loading ...

Czy rząd powinien podjąć decyzję o zawieszeniu zajęć w szkołach i placówkach oświatowych w całym kraju w związku z zagrożeniem koronawirusem?

  • Tak, jest to absolutnie konieczne (81%, 1 969 głosów)
  • Nie, należy o tym decydować na szczeblu lokalnym (10%, 231 głosów)
  • Nie, byłby to zbyt radykalny krok (5%, 127 głosów)
  • Trudno powiedzieć (4%, 104 głosów)

Głosujących: 2 431

Loading ... Loading ...