Koronawirus: Pierwsza ofiara śmiertelna w Polsce. Zmarła pacjentka z Poznania

Zmarła 57-letnia kobieta, u której stwierdzono koronawirusa – poinformował wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia w Polsce jest obecnie 49 potwierdzonych przypadków zakażenia.

57-latka była pierwszą osobą w Wielkopolsce, u której potwierdzono zakażenie SARS-Cov-2. Kobieta przebywała na oddziale zakaźnym Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu; od początku jej stan był ciężki. Miała objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym, była podłączona do respiratora i utrzymywania w stanie śpiączki farmakologicznej.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia w Polsce jest obecnie 49 potwierdzonych przypadków zakażenia.

– Ten przyrost jest taki, jak się spodziewamy i będzie coraz więcej (zakażonych-red.). Będziemy mieli prawdopodobnie niedługo 100 osób, a pewnie za tydzień, miejmy nadzieję, trochę dłużej, będziemy dochodzili do takiej ilości osób zarażonych jak w innych krajach, czyli, miejmy nadzieję, do tysiąca, może trochę mniej – powiedział w programie “Jeden na jeden” w TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Pytany, kiedy spodziewa się “największego uderzenia”, powiedział: – Myślę, że największe wzrosty to jest koniec przyszłego tygodnia lub początek następnego.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że koronawirus może być określany jako pandemia.- Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zarówno alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się, intensywnością, jak i alarmującym poziomem braku działań. Dlatego sformułowaliśmy ocenę, że Covid-19 można scharakteryzować jako pandemię – poinformował szef WHO.

Pandemią nazywa się epidemię choroby zakaźnej w różnych środowiskach na dużym obszarze. Występuje na różnych kontynentach w tym samym czasie.

(JK, GN)