Koronawirus zabił setki tysięcy dzieci w Azji

W wyniku pandemii koronawirusa w Azji Południowej zmarło w 2020 r. ok. 228 tys. dzieci. Pandemia przyczyniła się też do 11 tys. zgonów wśród matek oraz do 3,5 mln niechcianych ciąż – oszacowała Organizacja Narodów Zjednoczonych

Z opublikowanego dziś raportu ONZ i UNICEF wynika, że w takich krajach, jak Indie, Pakistan, Nepal, Bangladesz, Afganistan i Sri Lanka doszło do “drastycznych cięć w dostępności i korzystaniu z podstawowych usług opieki zdrowotnej”. W tej części Azji mieszka aż 1,8 miliarda ludzi.

– Upadek tych kluczowych usług miał druzgocący wpływ na zdrowie i odżywianie najbiedniejszych rodzin – podkreślił George Laryea-Adjei, dyrektor regionalny UNICEF w Azji Południowej. Jego zdaniem, “absolutnie niezbędne” jest przywrócenie podstawowych usług medycznych dla dzieci i matek, które “ich rozpaczliwie potrzebują”.

UNICEF za przykład podał Bangladesz i Nepal, gdzie liczba małych dzieci leczonych z powodu ostrego niedożywienia spadła o ponad 80 proc.. W Indiach i Pakistanie praktycznie zaniechano szczepień wśród dzieci.

Mówimy o regionie, gdzie jeszcze przed pandemią obserwowano wysoką śmiertelność wśród dzieci. W 2019 r. w regionie zmarło aż 1,4 mln dzieci poniżej 5. roku życia. 2/3 z nich to noworodki.

ONZ i UNICEF zwróciły uwagę także na sytuację edukacji w Azji Południowej. Z powodu pandemii ok. 420 mln dzieci nie chodzi tam do szkoły. Najprawdopodobniej 9 mln dzieci nigdy już do szkoły nie wróci. Choć kraje regionu powoli znoszą lokalne lockdowny, to większość szkół nadal jest zamkniętych.

Eksperci spodziewają się też fali innych uderzających w najmłodszych, jak wzrost liczby małżeństw dzieci, efektem czego będzie najprawdopodobniej dodatkowe 400 tys. niechcianych ciąż wśród nastolatków, a także wzrost liczby zgonów młodych matek i noworodków.

(PS, GN)