Kraków: W ponad 200 placówkach oświatowych pojawią się różowe skrzyneczki. „Chcemy zapewnić uczennicom komfort”

W Krakowie zamontowane zostaną różowe skrzyneczki, które zapewnią uczennicom dostęp do darmowych artykułów higieny menstruacyjnej. Akcja obejmie na razie ponad 200 placówek oświatowych.

„Badania pokazują, że ponad jedna piąta dziewczynek w Polsce ze względu na brak dostępu do środków higieny osobistej opuszcza zajęcia w szkole, a 10 proc. nie wychodzi w tym czasie z domu” – napisała  na Facebooku Nina Gabryś, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej.

„Powoduje to ograniczenie podstawowego prawa do edukacji i wolności, dlatego też Kraków postanowił zaangażować się intensywnie w akcję >>Różowej skrzyneczki<<. W Polsce pojawiły się w ostatnim czasie już setki różowych skrzyneczek, które zapewniają kobietom i dziewczynkom dostęp do darmowych artykułów higieny menstruacyjnej” – podkreśliła.

Kraków planuje umieszczenie „różowych skrzyneczek” w ponad 200 jednostkach edukacyjnych, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, a także w bursach, młodzieżowych domach kultury i na basenach działających przy Krakowskim Szkolnym Ośrodku Sportowym. 

W akcję zaangażowało się także Muzeum Krakowa, w którego oddziałach pojawią się „różowe skrzyneczki”, mając na uwadze, przede wszystkim często odwiedzające je wycieczki szkolne.  Na zakup środków w jednostkach edukacyjnych zostaną zagwarantowane odpowiednie fundusze.

„Chcemy zapewnić uczennicom komfort w czasie edukacji i zagwarantować powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej. Naszym celem jest także edukowanie w tym temacie, tworzenie bezpiecznej, przyjaznej przestrzeni szkolnej i budowanie solidarności. Dodatkowo planujemy, by różowe skrzyneczki znalazły się w miejscach wsparcia dla kobiet w kryzysie bezdomności” – podkreślono w komunikacie. 

Do akcji włączył się też ostatnio powiat bocheński. Jak wyjaśnia Sabina Kierepka z bocheńskiego starostwa: „Rozeznaliśmy temat wśród dyrektorów bocheńskich szkół i okazało się, że temat ten nie jest im obcy i niestety dotyka naszych uczennic. Dlatego zakupiliśmy kilkanaście skrzyneczek, które wyposażyliśmy w środki higieniczne, a następnie skrzynki te zostaną przekazane m.in. do placówek edukacyjnych.”

Bocheńskie skrzynki zawisną więc wkrótce w szkołach średnich, w szkolnych bursach, budynkach Starostwa, Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.

Różowa skrzyneczka to oddolna inicjatywa, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz zapewnienie szerokiego dostępu do bezpłatnych podpasek, tamponów w przestrzeni publicznej. 

Mapę miejsc, w których znajdują się różowe skrzyneczki można zobaczyć tutaj.

(JK, GN)

Fot:Kraków.pl

Kraków sfinansuje nauczycielom stacjonarnym i opiekunom w żłobkach testy na przeciwciała