Księgowi oburzeni, że rząd zrzuca na nich winę za chaos w Polskim Ładzie. „Niższe wypłaty nauczycieli to nie nasza wina”

Rząd zraził do siebie kolejną grupę zawodową. „Nie można twierdzić, że w przypadku wynagrodzeń nauczycieli księgowi popełnili jakiś błąd czy nie zrozumieli nowych przepisów” – protestuje w specjalnym oświadczeniu Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Protestują też poszczególne biura rachunkowe.

Przypomnijmy, że rzecznik rządu Piotr Müller na antenie Programu 1 Polskiego Radia, 5 stycznia 2022 r., mówiąc o niższych wynagrodzeniach otrzymanych przez nauczycieli, stwierdził, że „jednym z powodów, dla których w niektórych miejscach mogło dojść do złego naliczenia jest faktycznie błąd księgowego czy kadrowego, jeżeli chodzi o naliczenie z poziomu PIT-2″.

W podobnym tonie wypowiadał się wiceminister Dariusz Piontkowski w Telewizji Republika, mówiąc, że księgowi „nie do końca zrozumieli, jakie są zasady nowego systemu podatkowego”. Rząd zapowiedział nawet specjalne szkolenia dla księgowych z Polskiego Ładu.

Księgowi są oburzeni zrzucaniem na nich winy. „Trudności związane z funkcjonowaniem nowych rozwiązań podatkowych oraz płacowych od 2022 r. są raczej dowodem na niejasność przepisów i są skutkiem ogromnego pośpiechu przy ich przygotowywaniu oraz wdrożeniu” – czytamy m.in. w oświadczeniu Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

„Ogólne stwierdzenia polityków o błędach popełnionych przez księgowych przy naliczaniu wynagrodzeń nauczycieli negatywnie wpływają na zaufanie społeczne do osób zajmujących się księgowością. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce apeluje o uszanowanie pracy księgowych w tym trudnym okresie i wstrzymanie się z podobnymi komentarzami, tym bardziej że nie są one merytorycznie uzasadnione” – podkreślono.

Obwinianie księgowych za zamieszanie i niższe wypłaty oburzyło całe środowisko. „Dzisiaj dowiedziałam się, że to MOJA WINA …. moja wina, że pracownicy dostali mniejsze pensje. Te mniejsze pensje to nie wina Nowego Ładu, tylko moja. Tak … właśnie moja. Ach zapomniałabym …. jeszcze moich koleżanek i kolegów księgowych oraz kadrowych. Wszyscy się zmówiliśmy i źle liczymy wypłaty, bo tak! … Bo mamy ochotę, bo po złości albo po prostu nie zrozumieliśmy przepisów. Powiedział to Pan w taki sposób, że odbiór mógł być tylko i wyłącznie taki: Nowy Ład jest dobry, tylko kadrowi są źli, bo nie potrafią liczyć”! – napisała na Facebooku księgowa Monika Małachowska.

„Powtórzę jeszcze raz – to nie my tworzymy prawo, tworzycie je wy i tylko Wy jesteście winni temu, że pracownicy otrzymali niższe pensje. Pracują tak samo ciężko, a może i ciężej, odczuwają podwyżki tak samo, jak inni, także mają kredyty hipoteczne droższe o kilkaset złotych, a do tego nagle otrzymują wynagrodzenia w niższych kwotach” – podkreśliła.

(JK, GN)

Obniżone wynagrodzenia nauczycieli po wejściu w życie Polskiego Ładu. Rząd przyznał się do “pewnej nieścisłości przepisów” i nie wykluczył, że w lutym pensje znów będą niższe