Kto zastąpi Gowina w MNiSW? Znamy nazwisko

Nowym ministrem nauki i szkolnictwa wyższego zostanie Wojciech Murdzek, dotychczasowy wiceminister rozwoju – poinformował rzecznik rządu Piotr Muller

– Premier Mateusz Morawiecki skierował wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie Wojciecha Murdzka na nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego – poinformował dziś rzecznik rządu. Murdzek ma zastąpić w fotelu ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, odwołanego z tej funkcji przed kilkoma dniami.

Murdzek jest posłem z listy PiS, ale działa w partii Gowina – Porozumienie.

Nowy szef MNiSW urodził się w 1957 r. Ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, a potem studia podyplomowe na kierunku Projektowanie Systemów Mikroprocesorowych, a w 2008 r. – studia podyplomowe na kierunku New Public Management w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu.

W latach 1981-1992 był konstruktorem w Zakładach Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Świdnicy, do 1998 r. radnym Rady Miejskiej w Świdnicy. W latach 1999-2002 pełnił funkcję starosty Powiatu Świdnickiego, a od 2002 do 2014 – urząd prezydenta Świdnicy. W latach 2014-2015 był radnym Rady Powiatu Świdnickiego.

Od 2015 r. do dziś jest posłem. Zanim trafił do MNiSW był wiceministrem rozwoju

W 2013 r. otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 r. – Samorządowego Oskara – nagrodę im. Grzegorza Palki.

Jarosław Gowin podał się do dymisji 6 kwietnia. Powodem był spór w obozie rządzącym wokół zbliżających się wyborów prezydenckich.

Wkrótce potem Gowina na funkcji wicepremiera zastąpiła Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.

(PS, GN)