Łączenie polskiego astronauty z dziećmi i młodzieżą w CNK. „Pozdrawiam panią Iwonkę i panią Basię ze szkoły podstawowej”

– Miałem kilku świetnych, wspaniałych nauczycieli podczas edukacji w szkołach. Pozdrawiam panią Iwonkę i panią Basię ze szkoły podstawowej – powiedział we wtorek Sławosz Uznański – Wiśniewski z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podczas połączenia na żywo z uczniami i uczennicami w Centrum Nauki-Kopernik.

Astronauta przez kilkanaście minut odpowiadał na pytania uczniów, którzy wygrali w konkursie „Zapytaj Astronautę” organizowanym przez POLSA, a także wykonał na żywo eksperymenty autorstwa polskich uczniów, wybrane w konkursie „Prosty eksperyment – kosmiczne odkrycie”.

Tematyką tych doświadczeń były płyny w nieważkości. Wszystkie doświadczenia uczniowskie i eksperckie, które zajmują 20% czasu polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS, poświęconego działaniom edukacyjnym, zostaną po zakończeniu misji oddane w bogatej obudowie dydaktycznej dla nauczycieli w ramach działania „Lekcje z Orbity”.

Jak czytamy na profilu POLSA na Facebooku, wszystkie doświadczenia uczniowskie i eksperckie, które zajmują 20 proc. czasu polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS poświęconego działaniom edukacyjnym, zostaną po zakończeniu misji oddane w bogatej obudowie dydaktycznej dla nauczycieli w ramach działania „Lekcje z Orbity”.

IGNIS to efekt współpracy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej, której celem jest realizacja eksperymentów naukowych i technologicznych oraz rozwój kompetencji sektora kosmicznego w Polsce.

Przypomnijmy, że 26 czerwca 2025 roku statek Dragon z czteroosobową załogą misji Ax-4 zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jednym z jej członków był polski astronauta projektowy ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski, który zapoczątkował tym samym pierwszą w historii naszego kraju technologiczno-naukową misję kosmiczną.

W czasie swojego ok. dwutygodniowego pobytu na ISS Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadza trzy eksperymenty ESA dotyczące m. in. zdrowia kości i stymulacji mięśni oraz 13 eksperymentów przygotowanych przez polskie firmy i instytucje naukowe. W napiętym kalendarzu polskiego astronauty znalazł się też czas na łączenia edukacyjne z placówkami naukowymi, w których czekają na niego uczniowie polskich szkół i zaproszeni goście.

(GN)

Udało się! Drugi Polak w historii poleciał w kosmos! „Dziś robimy ogromny krok w stronę przyszłości”