Laptopy i tablety jadą do uczniów

Na zakup laptopów, tabletów i internetu dla uczniów rząd wydał do tej pory 150 mln zł w ramach programu „Zdalna Szkoła”. Samorządy mogą składać wnioski o wypłatę środków z drugiego etapu programu

Od 1 kwietnia br. gminy oraz powiaty mogą składać wnioski o sfinansowanie zakupu laptopów, tabletów oraz dostępu do internetu dla uczniów, którzy nie posiadają sprzętu umożliwiającego im uczestnictwo w zdalnych lekcjach.

Projekt jest odpowiedzią na trudną sytuację wielu uczniów, którzy w okresie ograniczenia pracy szkół w okresie koronawirusa nie mogą uczestniczyć w zdalnym kształceniu z powodu braku sprzętu komputerowego lub szybkiego internetu. W pierwszej edycji „Zdalnej Szkoły” na pomoc uczniom zagwarantowano 186 mln zł.

Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.

Jak poinformowało Centrum Projektów Polska Cyfrowa, na zakup laptopów, tabletów oraz dostępu do internetu dla uczniów wydano do tej pory 150 mln zł. „Wciąż pracujemy nad tym, aby kolejne środki trafiały do samorządów” – czytamy w komunikacie CPPC.

Następny poważny krok🔥! W konkursie #zdalnaszkoła wypłaciliśmy już ponad 150 mln zł💪! Wciąż pracujemy nad tym, aby…

Opublikowany przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa Wtorek, 26 maja 2020

Tymczasem od ponad tygodnia samorządy mogą zgłaszać wnioski w konkursie „Zdalna Szkoła+”, w ramach którego na dofinansowanie zakupu sprzętu komputerowego umożliwiającego uczestnictwo w zdalnych lekcjach uczniom wykluczonym cyfrowo zagwarantowano ze środków unijnych kolejne 180 mln zł.

W pierwszym tygodniu naboru zgłoszono ponad 1100 wniosków na kwotę 50 mln zł. Większość wniosków została już pozytywnie rozpatrzona.

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w Polsce znajduje się ponad 150 tys rodzin wielodzietnych znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez kuratoria, wielu uczniów nie przystąpiło do nauki zdalnej, w związku z brakiem możliwości technicznych. Dlatego
program „Zdalna Szkoła+” skierowany jest głównie do rodzin ubogich z minimum trojgiem dzieci.

(PS, GN)