Laureatem literackiej Nagrody Nobla został Jon Fosse, norweski pisarz i dramaturg

Laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury został Norweg Jon Fosse. Szwedzka Akademia nagrodziła go za „za nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz temu, co niewypowiedziane”.

Jon Fosse (ur. 29 września 1959 w Haugesund) zadebiutował w 1983 roku powieścią Raudt, svart (Czerwone, czarne). Jego pierwsza sztuka teatralna Og aldri skal vi skiljast (I nigdy się nie rozłączymy) wystawiona została w 1994.

Jest autorem powieści, poezji, książek dla dzieci, esejów i sztuk teatralnych. Jego twórczość zalicza się do norweskiego postmodernizmu. Książki Fossego przetłumaczono na ponad 40 języków, w tym polski, a dramaty wystawiono na ponad 120 scenach świata.

W Polsce Wydawnictwo ArtRage we wrześniu tego roku wydało „Drugie imię”. To pierwszy z trzech tomów wchodzących w skład „Septologii”, zawiera dwie z siedmiu części. Kolejne tomy będą się ukazywać rok po roku.

W ubiegłym roku Nobla z literatury dostała Francuzka – Annie Ernaux, a w 2018 roku – Olga Tokarczuk.  W sumie Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymało dotychczas 119 osób, z czego 17 to kobiety. Statystyki historii literackiego Nobla wyglądają bardzo ciekawie z perspektywy polskiej. Akademia Szwedzka doceniła pięciu polskojęzycznych twórców: Henryka Sienkiewicza (1905 r.), Władysława Reymonta (1924 r.), Czesława Miłosza (1980 r.), Wisławę Szymborską (1996 r.) oraz Olgę Tokarczuk (za rok 2018, przyznana w 2019 r.).

***

W środę Moungi G. Bawendi (Francja), Louis E. Brus (USA) oraz Aleksiej Jekimow (Rosja) zostali laureatami Nagrody Nobla 2023 w dziedzinie chemii. Nagrodę przyznano za odkrycie i syntezę kropek kwantowych, najmniejszych cząstek w nanotechnologii, „za odkrycie i syntezę kropek kwantowych”.

W piątek 6 października – wręczona zostanie pokojowa Nagroda Nobla, a 9 października – poznany laureata/ów w dziedzinie nauk ekonomicznych.

(GN)