Już 5-6 listopada br. odbędzie się Global Learning Connection. To nowa nazwa na Skype-a-Thon, czyli największy maraton lekcji przez Skype na świecie. Jest to wydarzenie, które pozwala uczniom wirtualnie podróżować po całym świecie za pomocą Skype’a
W niektórych szkołach trudno już sobie wyobrazić naukę bez komunikatora internetowego Skype. W Polsce trzech nauczycieli może się poszczycić tytułem Skype Master Teacher. Cała trójka została w tym roku wskazana jako liderzy w tym obszarze. Zapytaliśmy ich, jakie możliwości w nauczaniu daje wykorzystanie „Skype in the Classroom”* i dlaczego warto korzystać z tego narzędzia?
Justyna Szczypek, nauczycielka języka angielskiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku, Microsoft Innovative Educator Expert, Skype Master Teacher:
Czy wyobrażałeś sobie, że w ciągu jednej lekcji możesz zabrać swoich uczniów do Kolumbii, Hiszpanii czy USA? Tak! Teraz jest to możliwe dzięki narzędziu „Skype in the Classroom („Skype w klasie”) które daje nauczycielom i uczniom możliwość spotkania z rówieśnikami z całego świata za pośrednictwem Skype’a. Dzięki takim spotkaniom uczniowie będą wreszcie mieli możliwość wykorzystania języka obcego (nie tylko angielskiego!) w realnych kontekstach i bardzo naturalnych sytuacjach. Będą mieli okazję wspólnie popracować nad projektem z kolegą z innego kraju, porozmawiać o szkole, kulturze, pięknych miejscach. Narzędzie „Skype in the Classroom” oferuje możliwość realizacji wspólnego projektu przez państwa/szkoły, które zgłoszą chęć udziału, a tematyka jest interdyscyplinarna. Ponadto można zabrać również uczniów na wirtualną wycieczkę z zaproszonym przez nas prelegent z dowolnej części świata. Możliwości jest mnóstwo i zależą od inicjatywy nauczyciela i jego uczniów. Na platformie Microsoft Educator Community mam dostęp do różnych projektów oraz nauczycieli z całego świata. Ja już nie wyobrażam sobie bez nich lekcji. Gorąco Polecam!
Małgorzata Buszman, nauczycielka języka angielskiego i historii w SP nr 35 w Gdańsku, Skype Master Teacher:
Chcesz zobaczyć z uczniami ciekawe miejsca? Podszkolić angielski? Przełamać schematy kulturowe? Skorzystaj z bazy bezpłatnych lekcji w programie „Skype w klasie”. Emocje gwarantowane! Aby zacząć lekcje ze Skype’em należy się zarejestrować na wybranej stronie i czekać na powiadomienie o akceptacji lub odrzuceniu lekcji. Polecam na pewno kontakt mailowy z wybraną osobą prowadzącą, ponieważ ułatwia to ustalenie szczegółów. Jak wykorzystuję Skype’a na zajęciach? Prowadzimy żywe lekcje historii, geografii, biologii; lekcje z muzeów, parków, zoo, obiektów kultury i sztuki, wdrażamy innowacje pedagogiczną. Łączymy się z innymi klasami i ćwiczymy kompetencje kluczowe, pytamy o wspólne doświadczenia np. Dzień Języków Obcych, święta narodowe. Rozwiązujemy problemy globalne i realizujemy cele zrównoważonego rozwoju poprzez projekty Skype’a np. zero plastiku – nie używamy toreb foliowych, poprawa klimatu – sadzimy drzewa. Odwiedzamy online miejsca, takie które są mało prawdopodobne do odwiedzenia w realu np. Góry Sierra Nevada w USA, świątynia Hung Temple w Wietnamie, wulkan Salwador, park Yellowstone, uczestniczymy w wydarzeniach online np. Skypeathon 2018 – maraton połączeń online. Na Skypie stworzyliśmy pierwszą w bazie Microsoft Education Community lekcję o Polsce i dzielimy się nią globalnie, ćwiczymy umiejętności językowe i komunikacyjne najmłodszych np. czytanie bajek online. Uczestniczymy w globalnym projekcie „Climate Action Project” o zagrożeniach związanych ze zmianami klimatu oraz o naszej codziennej pracy, aby przeciwdziałać tym zmianom.
Łukasz Gierek, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Technicznych im. T. Kościuszki w Radomiu, Skype Master Teacher:
Zacznę trochę przewrotnie – do czasu odkrycia pełni możliwości użytkowania Skype’a w klasie miałem zdanie: „Co za pomocą tak banalnego narzędzie jak Skype można zrobić w klasie, oprócz pokazania go w jednym szeregu z innymi komunikatorami, jak chociażby Gadu- Gadu”. Optyka mojego myślenia zmieniła się po powrocie z międzynarodowej konferencji E2 w Toronto, gdzie zostałem zaproszony do kilku projektów w którym podstawowym narzędziem był Skype. Od tego rozpoczęła się moja przygoda, a przede wszystkim przygoda moich uczniów ze Skype’em w klasie. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu odkrywają świat, uczą się empatii, tolerancji, rozwijają swoje zdolności językowe. Na tych zajęciach nikt ich nie ocenia, nikt nie zagląda do dziennika i nie wytyka błędów. Te zajęcia mają pokazać młodemu człowiekowi, że po drugiej stronie siedzi jego rówieśnik z Bangladeszu, Ankary czy Tokio, który też ma problemy językowe i nie mówi perfekcyjnie – często podobnie lub gorzej od polskiego ucznia. Nawet najtwardsi sceptycy po zajęciach wychodzą z uśmiechem na ustach i komentują lekcję, to, co się na niej wydarzyło. A czasem dzieją się rzeczy zabawne, jak chociażby wymienianie się Snapchatem pomiędzy uczestnikami rozmowy, którzy „wpadli sobie w oko”. Zawsze powtarzam, że lekcje przez Skype’a są jak odkrywanie okienek z kalendarza adwentowego, nigdy nie wiesz co znajdziesz po drugiej stronie. Tak samo jest w lekcjach ze Skype’em, za każdym razem wyglądają inaczej, ale zawsze „smakują” niespodziewanie dobrze!
*”Skype in the Classroom” to projekt online, która umożliwia nauczycielom inspirowanie uczniów na całym świecie i uczenie ich w nowoczesny sposób. „Skype w klasie” to program całkowicie darmowy dla nauczycieli i ekspertów z całego świata, którzy mogą się łączyć i dzielić doświadczeniami.
Żeby korzystać ze scenariuszy lekcji, szkoleń czy innych treści warto dołączyć do społeczności Microsoft Educator Community.
Nauczyciele i uczniowie mogą wchodzić w interakcje z ekspertami i wirtualnie odwiedzać wiele ekscytujących miejsc na świecie.
Więcej: https://education.microsoft.com/skype-in-the-classroom/overview
Warto wiedzieć, że już 5-6 listopada br. odbędzie się Global Learning Connection. To nowa nazwa na Skype-a-Thon, czyli największy maraton lekcji przez Skype na świecie. Jest to wydarzenie, które pozwala uczniom wirtualnie podróżować po całym świecie i łączyć się poza klasą za pomocą Skype.
Więcej informacji:
https://education.microsoft.com/MSFTGlobalConnect
(JK)