„Diagnozujemy i omawiamy problemy, a także przedstawiamy MEN konkretne propozycje rozwiązań prawnych dobrych dla środowiska edukacyjnego. Liczymy, że w tym roku szkolnym ministerstwo przejdzie do działania i podejmie pronauczycielskie decyzje. Będziemy się tego domagać!” – pisze m.in. prezes ZNP Sławomir Broniarz w specjalnym liście z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2024/25. List publikujemy w całości.
Koleżanki, Koledzy,
rozpoczynający się rok szkolny jest dla nas wszystkich nowym otwarciem. Jesteśmy przekonani, że edukacja jest najważniejsza. Dlatego z nadzieją patrzymy na kolejny rok szkolny. Chcemy i dążymy do tego, żeby był on szansą na rozwój, by przyniósł korzystne zmiany w edukacji oraz poprawę sytuacji w naszym zawodzie.
Wiemy jednak, że będzie to również rok kolejnych wyzwań, ponieważ oprócz wielu problemów z jakimi nadal boryka się polska oświata, od 1 września pojawią się w szkołach i placówkach nowości i zmiany, takie jak m.in.:
>> „odchudzona” podstawa programowa,
>> obowiązek edukacji w polskiej szkole dla dzieci ukraińskich,
>> stopniowa likwidacja HiT,
>> emerytury stażowe dla nauczycieli.
Dzieciom ukraińskim trzeba pomóc i nie mamy żadnych co do tego wątpliwości. Jednak nie można – jak to dzieje się od lat – tylko dokładać obowiązków nauczycielom, zwiększając liczbę uczniów w oddziałach i nie gwarantując żadnego wsparcia, kiedy do szkół i przedszkoli przyjdą także uczniowie nieznający języka polskiego, pozostający dotychczas poza systemem edukacji.
1 września wejdą też w życie przepisy wprowadzające wcześniejsze emerytury nauczycielskie nazywane stażowymi lub czarnkowymi. Ta emerytura nie jest korzystna dla naszego środowiska m.in. ze względu na sposób jej naliczania czy warunki, jakie należy spełnić do jej uzyskania. Dodatkowo nauczyciel, który nabędzie prawo do tej emerytury nie będzie mógł skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, nawet gdy nie będzie chciał na nią przejść.
Związek Nauczycielstwa Polskiego od wielu miesięcy sygnalizuje w rozmowach i kontaktach z MEN m.in. te problemy i wyzwania. Rozmawiamy z kierownictwem Ministerstwa Edukacji Narodowej o całej gamie spraw związanych ze statusem zawodowym nauczycieli i nauczycielek. W ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli, powołanego przez MEN z inicjatywy ZNP, działa pięć grup roboczych. Grupy te zajmują się następującymi zagadnieniami:
>> wynagrodzenia i warunki pracy nauczycieli,
>> emerytury i świadczenia kompensacyjne nauczycieli,
>> awans zawodowy i ocena pracy nauczycieli,
>> kwalifikacje, kształcenie i doskonalenie zawodowe nauczycieli,
>> odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli.
Diagnozujemy i omawiamy problemy, a także przedstawiamy MEN konkretne propozycje rozwiązań prawnych dobrych dla środowiska edukacyjnego. Liczymy, że w tym roku szkolnym ministerstwo przejdzie do działania i podejmie pronauczycielskie decyzje. Będziemy się tego domagać!
Koleżanki, Koledzy!
Życzę Wam wielu inspiracji w pracy, dużo siły i wytrwałości, zdrowia, wspierającego otoczenia i wszelkiej pomyślności.
Wszystkim – nauczycielom, pracownikom oświaty, uczniom i uczennicom – życzę dobrego roku szkolnego!
Sławomir Broniarz
Prezes ZNP
List, także w formie graficznej można pobrać ze strony ZNP tutaj. Związek podsumował też swoją pracę w wakacje. Kalendarium najważniejszych związkowych działań i wydarzeń ostatnich dwóch miesięcy (na poziomie Biura ZG) można znaleźć tutaj
(GN)
W każdym przypadku, gdy rosną zadaniami, wzrasta obciążenie i odpowiedzialność pracownika, powinny rosnąć wynagrodzenia. W naszym przypadku wzrost płacy, nie jest adekwatny do wzrostu zadań. Stąd nasze uzasadnione rozczarowanie i niezadowolenie!!
— Sławomir Broniarz (@Broniarz) August 30, 2024
Nowy #rokszkolny w @GNauczycielski:
➡️ Andrzej J. Wyrozembski, dyrektor I LO w Warszawie: Czasu nie cofniemy.
➡️ Urszula Woźniak, wiceprezes @ZNP_ZG: Nauczyciele czekają na decyzje.
➡️ Co się zmienia od września.
➡️ O tym piszemy!https://t.co/uSohYaEYz6https://t.co/7PI1Lq30pI— Głos Nauczycielski (@GNauczycielski) August 30, 2024