Literacki Nobel dla Abdulrazaka Gurnaha

W tym roku Literacka Nagroda Nobla trafiła do Abdulrazaka Gurnaha, pisarza z Tanzanii, wykładowcy na Kent University w Wielkiej Brytanii

Jak poinformowała Akademia Szwedzka, nagrodę przyznano za „bezkompromisową i współczującą penetrację skutków kolonializmu i losu uchodźcy w przepaści między kulturami i kontynentami”.

Tegoroczny laureat jest uchodźcą, co podkreślili przedstawiciele akademii. Gurnah urodził się w 1948 roku na wyspie Zanzibar na Oceanie Indyjskim. Pod koniec lat 60. jako uchodźca przybył do Wielkiej Brytanii. Tam podjął studia, został pisarzem. Obecnie wykłada literaturę na Kent University.

Gurnah opublikował dziesięć powieści i szereg opowiadań, w których skupia się na losie uchodźcy, tak dobrze mu znanym z własnej biografii. Za wydaną w 1994 r. powieść „Paradise” otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Bookera. Z kolei opublikowana w 2001 r. powieść „By the Sea” znalazła się na krótkiej liście nominowanych do Los Angeles Times Book Award.

Szwedzcy akademicy zwrócili uwagę na zaangażowanie Gurnaha w poszukiwanie prawdy i jego niechęć do stosowania uproszczeń. „Jego powieści odrzucają stereotypy opisy i otwierają nasze spojrzenie na zróżnicowaną kulturowo Afrykę Wschodnią, tak nieznaną w wielu innych częściach świata” – uznała Akademia Szwedzka.

I dalej: „W literackim wszechświecie Gurnaha wszystko się zmienia – wspomnienia, imiona, tożsamości. Niekończąca się eksploracja napędzana intelektualną pasją jest obecna we wszystkich jego książkach i równie widoczna w wydanych w 2020 r. „Afterlives”, jak i wtedy, gdy jako 21-letni uchodźca zaczął pisać”

Gurnah jest ponadto wydawcą dwóch tomów esejów na temat literatury afrykańskiej. Specjalizuje się w analizie twórczości Salmana Rushdiego.

Niestety do tej pory nie wydano w Polsce ani jednej książki tegorocznego noblisty.

To 114. Literacka Nagroda Nobla. Wśród laureatów jest 16 kobiet. Czterokrotnie nagrodę wręczano dwóm osobom. Najmłodszym noblistą był 41-letni Rudyard Kipling, a najstarszym – 88-letnia Doris Lessing.

(PS, GN)

Fot. The Nobel Prize/Twitter