Loteria z nagrodami ma zachęcić do szczepień. Wygrana sięgnie nawet 1 mln zł

Milion złotych – to najwyższa wygrana w rządowej loterii, której uruchomienie zapowiedział dziś minister ds. szczepień Michał Dworczyk. W loterii będą mogli wziąć udział wszyscy zaszczepieni, w tym nauczyciele i pracownicy oświaty

Jak poinformował Michał Dworczyk, do dziś wykonano ok. 18,3 mln szczepień, a 13 mln osób otrzymało co najmniej pierwszą dawkę. – W ostatnich tygodniach notujemy szczepienia na poziomie ponad 2 mln tygodniowo. To dobre, satysfakcjonujące tempo osiągnięte dzięki zaangażowaniu tysięcy ludzi – stwierdził Dworczyk.

Badania pokazują, że ok. 70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19. Najprawdopodobniej dziś osiągnięty zostanie pułap 50 proc. osób pełnoletnich, które zarejestrowały się w systemie – to znaczy, przyjęły pierwszą dawkę, albo mają wyznaczony termin przyjęcia pierwszej dawki.

– To dużo, ale to cały czas niewystarczający, niesatysfakcjonujący odsetek osób, które składają taką deklarację – stwierdził minister ds. szczepień. Największy problem jest z zachęceniem do zaszczepienia młodszych roczników. Wśród seniorów poziom zaszczepienia przekracza bowiem 64-75 proc. (w zależności od rocznika).

– Kończy się etap, gdy największym wyzwaniem było dla nas pozyskanie szczepionek. Od 31 maja dostawy szczepionek Pfizera podwoją się. Dlatego w czerwcu problemów z dostępem do szczepionek nie będzie – ocenił Dworczyk. – Coraz większym wyzwaniem będzie przekonywanie Polaków do tego, by się zaszczepili. To wyzwanie dla nas wszystkich, wyzwanie ponadpolityczne. Tylko zaszczepienie jak największej części populacji pozwoli nam na zwyciężenie COVID-19 – dodał.

Dlatego od 1 lipca szczepienia drugą dawką odbędzie się w dowolnym, wybranym przez pacjenta punkcie. Obecnie bowiem drugą dawką trzeba się szczepić w tym punkcie, w którym otrzymało się pierwszą dawkę.

Wojewodowie wystawią też samorządom decyzje administracyjne zmuszające pracowników gmin i urzędów miejskich do telefonicznego kontaktu z każdą mieszkającą na danym terenie osobą powyżej 70. roku życia. Chodzi o to, by przekonać do zaszczepienia tych seniorów, którzy jeszcze tego nie zrobili oraz ewentualnie pomóc im w rejestracji. Takie osoby nie będą musiały jechać do żadnego punktu szczepień, ponieważ dotrą do nich specjalne zespoły wyjazdowe, które podadzą szczepionkę.

W mobilizacji lokalnych społeczności mają też pomóc mechanizmy rywalizacji. Pierwsze 500 gmin, w których osiągnięty zostanie wskaźnik zaszczepienia co najmniej 75 proc., otrzyma po 100 tys. zł na gminę do wykorzystania na dowolny cel. Ponadto gmina, która osiągnie najwyższy stopień zaszczepienia w każdym z 49 “starych” województw, otrzyma 1 mln zł na dowolny cel. A gmina, która osiągnie najwyższy w Polsce wskaźnik zaszczepienia, będzie mogła liczyć dodatkowo na 2 mln zł dofinansowania.

Z kolei Totalizator Sportowy we współpracy ze spółkami Skarbu Państwa oraz samorządami ma uruchomić od 1 lipca Loterię Narodowego Programu Szczepień przewidującą nagrody dla wszystkich, którzy przyjęli szczepionkę. Jedna na 2 tys. zaszczepionych osób będzie mogła liczyć na nagrodę 500 zł. Każdy uczestnik będzie jednak miał aż 4 szanse na wygraną. Co tydzień bowiem będą losowane dodatkowo nagrody po 50 tys., a ponadto nagrody rzeczowe, jak np. hulajnogi, vouchery na paliwo, czy ubezpieczenia. Co miesiąc ma się odbyć losowanie dwóch nagród po 100 tys. i samochodu hybrydowego. A w finale do rozlosowania będzie nagroda 1 mln zł i samochód hybrydowy.

– Wierzymy, że taka loteria pozytywnie wpłynie na zainteresowanie programem szczepień. Wydamy na nią ponad 140 mln zł – zapowiedział Dworczyk.

Od 15 czerwca na wszystkich imprezach o charakterze masowym mają się znaleźć mobilne punkty szczepień.

(PS, GN)