Małopolska kurator oświaty napisała o koronawirusie i wywołała dyskusję o oświacie

„Tak, jak 100 lat temu zarazę bolszewicką pokonaliśmy, bo Polacy zawierzyli Bogu, tak dziś przez wstawiennictwo Patrona naszych czasów św. Andrzeja Boboli, prośmy o uwolnienie Polski od wirusów zła” – napisała w mediach społecznościowych Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty. I dodała, że włącza transmisję mszy świętej oraz nowenny.

Pod wpisem Nowak zaroiło się od komentarzy. Zareagował m.in. b szef MON i MSZ Radosław Sikorski. „Czy jako ministrowi obrony w rządzie PiS Pani Kurator uwierzy mi, że większy wpływ na zwycięstwo miała nasza przewaga techniczna i informacyjna oraz plan operacyjny wykorzystujący błędy ofensywy bolszewickiej? I tak proszę uczyć młodych Polaków, a nie wciskać im ciemnotę” – napisał.

Nowak odpowiedziała mu, że jest historykiem i opiera się na źródłach historycznych, ale jest też “człowiekiem wierzącym i pokpiwanie ze mnie, nawet tak znanej osoby, jak Pan, nie zachwieje mojej wiary”. Sikorski zripostował, że nie wiedział, “że na podstawie źródeł historycznych można udowodnić nadprzyrodzoną interwencję w przebieg bitwy”.

Z Nowak polemizowali też inni internauci. „Źródła historyczne mówią, że wygraliśmy ze względu na wiarę? Nikt nie chce wpływać na pani wiarę. To powinna być pani prywatna sprawa, o czym zdaje się pani zapominać. A dzieci należy jednak uczyć o faktach, a nie przekonaniach kuratora” – czytamy w jednym z komentarzy pod wpisem kurator.

(JK, GN)