„Mamy to!!!” Środowisko oświatowe komentuje weto prezydenta do lex Czarnek 2.0

„Prezydent stanął po dobrej stronie Edukacji. Presja ma sens !!! Dziękuję wszystkim z którymi walczyliśmy razem w obronie polskiej szkoły” – napisał na Facebooku Mirosław Kozik, nauczyciel z Pszczyny i przewodniczący Klubu Młodego Nauczyciela Okręgu Śląskiego ZNP, który pod petycją do prezydenta o zawetowanie lex Czarnek 2.0 zebrał ponad 13 tys. podpisów. Decyzję Andrzeja Dudy entuzjastycznie przyjęło całe środowisko oświatowe.

W sprawie Lex Czarnek 2.0 prezydent Andrzej Duda zabrał głos w czwartek 15 grudnia. „Przyszły do mnie dokładnie 133 listy protestacyjne. Niektóre z tych listów są podpisane przez nawet kilkadziesiąt organizacji społecznych – podkreślił m.in prezydent uzasadniając swoje weto.

„Mamy to!!!” – cieszy się w mediach społecznościowych Wolna Szkoła. „Zrobiliśmy to dwa razy. Andrzej Duda podkreślał, że na decyzję wpłynęła skala protestów i poruszane w nich argumenty” – zwróciła uwagę Iga Kazimierczyk, prezeska Fundacji „Przestrzeń dla edukacji”

„Decyzja p.Prezydenta wetująca LexCzarnek 2.0 pokazuje iż troska p.Prezydenta o spokój w szkole jest ważniejsza niż irracjonalne argumenty min. Czarnka i jego zaplecza politycznego. Decyzja ta udowadnia iż warto być konsekwentnym i walczyć o swoje. To wspólny NASZ sukces Dziękuję. – skomentował na Twitterze Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP.

Iwona Pietrzak Płachta, Nauczyciel Roku 2022 decyzję prezydenta skomentowała ilustrując na swojej tablicy na FB informację o wecie emotką- „pełna nadziei”.

„Andrzej Duda wsłuchał się w głos rodziców, nauczycieli, organizacji pozarządowych i zawetował Lex Czarnek! Pozostaje mieć nadzieję, że jednak opozycja zbierze się do kupy i tego nie zmarnuje, na przykład swoją nieobecnością podczas głosowania. Protesty społeczne mają sens. Zaangażowanie w obronę wolnej szkoły ma sens! Edukacja jest naprawdę ważna! Nie dajmy jej zniszczyć! Dziękujemy!” – napisał na Facebooku Dariusz Martynowicz, Nauczyciel Roku 2021.

„Weto PAD dla #LexCzarnek 2.0 to sukces uczniów, rodziców, nauczycieli, organizacji i wszystkich pragnących wolnej, równej i otwartej szkoły! Gratuluję” – napisała posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz Bąk.

Do prezydenckiego weta w rozmowie z Interią odniósł się Przemysław Czarnek. – Jestem zawiedziony, bo pan prezydent wychwalił tę ustawę w tym przemówieniu, w którym motywował weto, więc kompletnie nie rozumiem, o co chodzi – stwierdził.

– 10,5 mln ludzi zagłosowało na Prawo i Sprawiedliwość i pana prezydenta. I te 10,5 mln ludzi nie podpisało się pod tymi listami, więc kompletnie tego nie rozumiem. Nie wiem, zobaczymy. To są decyzje partyjne. Ja zrobiłem wszystko, co w mojej mocy. Powtarzam jednak, że był to poselski projekt ustawy, więc niech posłowie to komentują – zaznaczył Czarnek.

(JK, GN)

A jednak weto! Lex Czarnek 2.0 nie wejdzie w życie. “Im mniej tarć i awantur, tym lepiej”