Marsz Żywych – MEN zbiera zgłoszenia

Do 17 marca szkoły mogą składać wnioski o udział w tegorocznym „Marszu Żywych”. Marsz przejdzie z obozu Auschwitz I do Auschwitz II-Birkenau, by uczcić sześć milionów ofiar Holokaustu

W tym roku „Marsz Żywych” odbędzie się 2 maja, a weźmie w nim udzial ok. 10 tysięcy osób z ponad 40 krajów i regionów świata, w tym ponad tysiąc polskich uczniów.

 

Szkoły zainteresowane udziałem w tym wydarzeniu mogą składać wnioski do 17 marca 2019 r. Jak poinformowało ministerstwo edukacji, aby zgłosić udział szkoły/placówki należy przesłać wniosek na adres: [email protected]. W tytule korespondencji należy podać nazwę miejscowości i nazwę szkoły/placówki.

 

Formularz zgłoszeniowy można znaleźć TUTAJ.

 

Lista szkół/placówek zakwalifikowanych do udziału w Marszu Żywych 2019 będzie sporządzona na podstawie informacji zawartych we wnioskach. Informacja o zakwalifikowaniu danej grupy (wraz ze szczegółowymi informacjami natury organizacyjnej) zostanie przesłana do jej opiekuna (na adres e-mailowy opiekuna grupy wskazany we wniosku) – w terminie do 29 marca 2019 r.

 

Szkoły/placówki zakwalifikowane do udziału w Marszu mogą otrzymać refundacji kosztów podróży do/z Oświęcimia. MEN przypomina o obowiązku posiadania przez uczestników Marszu ważnych dokumentów tożsamości ze zdjęciem (legitymacja szkolna lub dowód osobisty). Wszystkie grupy zostały zobowiązane do przybycia do Muzeum najpóźniej do godz. 11:15. Wejście na teren Muzeum będzie możliwe wyłącznie za okazaniem indywidualnych identyfikatorów.

 

Szczegółowych informacji udziela Departament Współpracy Międzynarodowej – Koordynator udziału polskiej młodzieży szkolnej w programie „Marsz Żywych”, tel. 22 3474312, e-mail: [email protected]

 

„Marsz Żywych” tradycyjnie już wyruszy spod bramy z napisem „Arbeit macht frei” w trzykilometrową drogę do obozu Auschwitz II – Birkenau.

 

„Marsze Żywych” to inicjatywa przede wszystkim edukacyjna. Jej celem jest przypomnienie młodym ludziom z różnych krajów świata o Holokauście. Dla młodzieży jest to też okazja do spotkania z byłymi więźniami obozu oraz ze sprawiedliwymi wśród narodów świata, czyli osobami, które w czasie II wojny światowej ratowały Żydów.

 

Po raz pierwszy „Marsz Żywych” zorganizowano w 1988 roku.

 

(PS, GN)