Matura 2025. Zdjęcia arkuszy krążyły w sieci tuż po rozpoczęciu egzaminu (aktualizacja)

„Wiem, jak bardzo ten dzień jest dla was stresujący, dlatego też, przychodzę do was z przeciekami arkusza z języka polskiego od mojego wujka z CKE” – to tylko jeden z wielu postów opublikowanych w mediach społecznościowych na kilka lub kilkanaście godzin przed maturą z języka polskiego. Były to jednak fałszywe informacje. CKE zapewniła, że przed godz. 9 do żadnego przecieku nie doszło. Natomiast tuż po rozpoczęciu egzaminu w sieci zaczęły krążyć zdjęcia arkuszy maturalnych z tematami wypracowania. Oznacza to, że ktoś wniósł na salę lub inne urządzenie z aparatem fotograficznym i… zrobił z niego użytek. Co na to Centralna Komisja Egzaminacyjna? Jest oświadczenie!

Zamieszczane przed maturą na platformie X i Discordzie posty na temat rzekomych przecieków, których autorzy „oferowali” arkusze przesłane przez „wujka” i „ciocię” z CKE, wyglądały na celową akcję dezinformacyjną. Dzieło farmy trolli. W celu? Np. siania zamętu.

„Jak post bedzie obdarowany duzym zainteresowaniem to podziele się zawartością arkusza maturalnego” (pisownia oryginalna) – zachęcał autor jednego z postów. Inny obiecywał przesłanie arkusza w zamian za polubienie jego profilu.

CKE nie ma potwierdzonych informacji o przeciekach – taką informację przekazał mediom dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Robert Zakrzewski (cytowany przez portal RMF FM) jeszcze przed rozpoczęciem matury z języka polskiego. W późniejszych godzinach Centralna Komisja Egzaminacyjna wydała oświadczenie w tej sprawie, a także odniosła się do kolejnych zdarzeń.

Czym innym niż fałszywki publikowane przed egzaminem były posty ze zdjęciami arkusza egzaminacyjnego (MPOP-P2-100-A-2505), które pojawiły się w poniedziałek na platformie X o godz. 9:13. Na zdjęciach dwóch stron arkusza widać było tematy wypracowania do wyboru: „Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka” i „Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?”.

Kiedy ok. godz. 14 CKE oficjalnie opublikowała arkusze potwierdziło się, że wspomniany post nie był fałszywką, lecz prawdziwym przeciekiem z egzaminu. Centralna Komisja Egzaminacyjna wydała komunikat w tej sprawie.  Czego dowiadujemy się z informacji CKE?

„W odniesieniu do informacji medialnych dotyczących ujawnienia treści arkusza egzaminacyjnego egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym Centralna Komisja Egzaminacyjna oświadcza, że żadne informacje dotyczące zadań egzaminacyjnych nie zostały ujawnione przed godziną rozpoczęcia egzaminu maturalnego z języka polskiego, tj. przed godziną 9:00″ – czytamy w komunikacie CKE.

Ale to nie wszystko…

„Pierwsze zdjęcia kolejnych stron arkusza zostały opublikowane na jednym z serwisów społecznościowych po godz. 9:15. Najprawdopodobniej zostały one wykonane przez zdającego, który wniósł na salę egzaminacyjną urządzenie telekomunikacyjne” – to kolejny cytat z oświadczenia CKE.

Centralna Komisja Egzaminacyjna przypomniała, że „wniesienie na salę egzaminacyjną jakiegokolwiek urządzenia telekomunikacyjnego lub korzystanie z takiego urządzenia na sali egzaminacyjnej skutkuje unieważnieniem egzaminu maturalnego z danego przedmiotu”.

I dalej: „Unieważnienie danemu zdającemu egzaminu z przedmiotu obowiązkowego lub jedynego przedmiotu dodatkowego oznacza niezdanie egzaminu i brak możliwości przystąpienia do egzaminu w sesji poprawkowej przez tego zdającego. Maturzysta może przekazać informację o treści zadań egzaminacyjnych po wyjściu z sali egzaminacyjnej po zakończeniu egzaminu, jednak wykonywanie zdjęć arkusza podczas egzaminu na sali stanowi złamanie przepisów prawa określonych w ustawie o systemie oświaty”.

W oświadczeniu zaznaczono, że Centralna Komisja Egzaminacyjna analizuje sytuację z przeciekami zdjęć z egzaminu. „W przypadku uznania, że istnieje uzasadnione podejrzenie złamania prawa, CKE złoży stosowne zawiadomienie w tej sprawie do właściwych służb” – czytamy.

(DK, GN)

Źródło: https://cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY/20250505%20Komunikat%20CKE.pdf

Fot. Screeny z platformy X

„Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka”, a oprócz tego Kosmos, Dziady cz. III i „Rok 1984” Orwella. Z czym mierzyli się maturzyści?

Matura 2025 – START! Ponad 284 tys. zdających przystąpiło do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym