Zasady organizacji egzaminu maturalnego z języka łacińskiego oraz przedmiotu biznes i zarządzanie zakłada ministerialny projekt zmian w organizacji matur.
MEiN opublikowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie egzaminu maturalnego. Najważniejsze z nich dotyczą wprowadzenia na listę przedmiotów maturalnych języka łacińskiego oraz biznesu i zarządzania.
W sierpniu 2023 r. Sejm zmienił ustawę – Prawo oświatowe. Zgodnie z nowymi przepisami, język łaciński został włączony do katalogu przedmiotów obowiązkowych, z których jest przeprowadzany egzamin maturalny w części pisemnej. W efekcie, należy zmienić w rozporządzeniu sposób organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego.
Ankieta Głosu. Zapraszamy do udziału w głosowaniu:
W projekcie zapisano, że egzamin maturalny z języka łacińskiego będzie trwał 120 minut, czyli podobnie jak egzamin z języka obcego nowożytnego zdawanego jako przedmiot obowiązkowy w części pisemnej. Podczas egzaminu zdający będzie mógł korzystać z materiałów dopuszczonych przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Projekt przewiduje też uzupełnienie wykazu przedmiotów dodatkowych, z których przeprowadzany jest egzamin w części pisemnej, o nowy przedmiot biznes i zarządzanie. Egzamin z tego przedmiotu ma trwać 210 minut.
Projekt zakłada ponadto:
* możliwość przystąpienia do egzaminu maturalnego z wybranych przedmiotów przez osoby posiadające dyplom IB wydany przez organizację International Baccalaureate Organization w Genewie i uzyskany po zakończeniu kształcenia w oddziale międzynarodowym w Polsce. Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej będzie wydawał tym osobom zaświadczenie o wynikach egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu lub wybranych przedmiotów. Takie rozwiązanie daje absolwentom możliwość
przystąpienia do egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu, który jest brany pod uwagę w rekrutacji przeprowadzanej dla kandydatów na studia, a którego ci absolwenci nie realizowali w ramach programu Matury Międzynarodowej.
* zmianę liczby zdających w sali egzaminacyjnej, od której jest uzależniona liczba osób wchodzących w skład zespołu nadzorującego. W skład zespołu będą więc mogły wchodzić co najmniej 2 osoby, jeżeli w sali egzaminacyjnej będzie nie więcej niż 15 zdających (obecnie jest to 5 zdających).
* skrócenie okresu przechowywania przez okręgowe komisje egzaminacyjne protokołów zbiorczych przeprowadzenia egzaminu maturalnego z 5 lat do 2 lat.
(PS, GN)