MEiN: Nauka stacjonarna może ulec ograniczeniom. Szkoły czeka kolejny lockdown?

Choć przez ostatnie tygodnie minister edukacji Przemysław Czarnek zarzekał się, że szkoły w czasie pandemii będą pracowały stacjonarnie, to dziś jego resort zapowiedział, że „nauka stacjonarna jako priorytet może ulec ograniczeniu”. Decyzje w sprawie ewentualnego lockdownu w oświacie mają zapaść „w najbliższych kilkudziesięciu godzinach”

„Nauka stacjonarna jako priorytet może ulec ograniczeniu, w zależności od decyzji służb sanitarnych. Decyzja w najbliższych kilkudziesięciu godzinach” – taki komunikat pojawił się dziś na profilach MEiN w mediach społecznościowych.

Taka decyzja miała zapaść podczas spotkania kierownictwa resortu z Głównym Inspektorem Sanitarnym. „Podczas spotkania ministra CZarnka i wiceminister Marzeny Machałek z GIS uzgodniono 3 warianty postępowań w najbliższych godzinach, uzależnione od dzisiejszego rozwoju sytuacji” – poinformowało ministerstwo.

W rozmowie z Telewizją Republiką Przemysław Czarnek stwierdził zaś, że „trzeba podejmować racjonalne decyzje w walce z COVID-19”.

Wczoraj szef MEiN nie wykluczył, że zapadnie decyzja o przetestowaniu nauczycieli na COVID-19 (podobną akcję przeprowadzono rok temu).

Wczoraj sytuacja pandemiczna w szkołach była fatalna. Według danych MEiN, aż 30 proc. szkół podstawowych funkcjonowało w trybie zdalnym lub hybrydowym (110 w zdalnym, 2562 w hybrydowym). W szkołach ponadpodstawowych odsetek placówek, które musiały przejść w tryb niestacjonarny, przekroczył 20 proc. (78 placówek pracowało w trybie zdalnym, a 935 – hybrydowym).

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapytany wczoraj o to, czy w związku z sytuacją epidemiczną możliwe jest przejście szkół na naukę zdalną, odparł: – Ja przez weekend konsultowałem się z panem ministrem Czarnkiem i rzeczywiście widzimy dynamikę sytuacji. To znaczy zarówno po stronie pana ministra, i po mojej stronie, jest takie przekonanie, że jeżeli osiągniemy taki krytyczny próg – a my po prostu obserwujemy liczbę ognisk i ich liczebność w szkołach, która bardzo dynamicznie rośnie, to być może taką decyzje podejmiemy z dnia na dzień.

Ministerstwo zdrowia potwierdziło dziś prawie 37 tys. nowych zakażeń.

(PS, GN)