Nie studia w cyklu pięcioletnim, ale ukończenie studiów na każdym poziomie będzie uprawniało do pełnienia funkcji nauczyciela praktycznej nauki zawodu, nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczyciela języka regionalnego – tak zakłada ministerialny projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.
Ministerstwo edukacji przygotowało pakiet zmian w zarówno w wymienionym rozporządzeniu dotyczącym standardu kształcenia nauczycieli jak i w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
Obecnie kształcenie na studiach przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela, w tym nauczyciela teoretycznych przedmiotów
zawodowych i nauczyciela praktycznej nauki zawodu oraz nauczyciela przedmiotu (w tym języka regionalnego), uczelnie prowadzą w cyklu pięcioletnim, czyli na studiach pierwszego i drugiego stopnia (łącznie) lub jednolitych studiach magisterskich.
Ministerstwo edukacji chce jednak, by do nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych, praktycznej nauki zawodu oraz języka regionalnego wystarczały studia na dowolnym poziomie (czyli także studia I stopnia) oraz posiadanie przygotowania pedagogicznego.
„Takie określenie wymagań kwalifikacyjnych wynika ze specyfiki uzyskiwania kwalifikacji przez osoby zatrudniane w tych grupach nauczycieli. Wielu spośród nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu pierwotnie kształciło się na studiach innych niż studia przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela, i nie ukończyło studiów w cyklu pięcioletnim, lecz np. jedynie studia pierwszego stopnia. W trakcie pracy zawodowej, będąc fachowcami w swoim zawodzie, często są zatrudniani na stanowisku nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych lub nauczyciela praktycznej nauki zawodu i kontynuują kształcenie mające na celu uzupełnienie przygotowania pedagogicznego. Z przepisów nowelizowanego rozporządzenia wynika możliwość uzyskania przez te osoby przygotowania pedagogicznego na studiach podyplomowych” – wyjaśniło ministerstwo edukacji w uzasadnieniu do projektu.
Podobne rozwiązania – zdaniem MEiN – powinny dotyczyć osób nauczających języka regionalnego.
Dlatego resort edukacji postanowił tak zmienić prawo, aby umożliwić uczelniom prowadzenie kształcenia przygotowującego do
wykonywania zawodu nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych, nauczyciela praktycznej nauki zawodu i nauczyciela języka regionalnego na każdym poziomie studiów, a nie jak dotychczas wyłącznie w cyklu pięcioletnim.
(PS, GN)