Międzynarodowe poparcie dla strajku pracowników oświaty w Polsce

EI stoi ramię w ramię z Wami, obok Was i popiera Was z całej siły! – mówi Dawid Edwards, sekretarz generalny Międzynarodówki Edukacyjnej (Education International, EI), zrzeszającej 400 związków zawodowych z 174 krajów (32 miliony związkowców)

 

Sekretarz generalny EI nagrał swoje słowa poparcia dla strajkujących w Polsce pracowników oświaty. W filmie udostępnionym przez ZNP  Dawid Edwards przyznaje, że „fundamentem jest traktowanie nauczycieli z szacunkiem i wypłacenie im wynagrodzenia, które pokazuje, że szanuje się ich zawód i umożliwia im zapewnienie dzieciom najlepszej edukacji”. ZNP jest członkiem Międzynarodówki Edukacyjnej.

Swoje pełne poparcie dla walki polskich nauczycieli o wyższe płace przekazała także Haldis Holst, zastępczyni sekretarza generalnego EI. Przypomniała, ze wszystko zaczyna się od dobrego nauczyciela i nie ma mowy, by dzieci w Polsce mogły otrzymać wysokiej jakości edukację bez zapewnienia odpowiednich warunków nauczycielom. – Musicie czuć się doceniani, musicie czuć się szanowani. Musicie otrzymać takie wynagrodzenie, które pozwoli Wam na godne życie – mówi i dodaje: – Nie przestawajcie walczyć!

Wspieramy Was w Waszym celu uzyskania lepszej jakości edukacji publicznej – zapewnia Odile Cordelier, wiceprzewodnicząca ETUCE/EI (Europejskiego Komitetu Związków Zawodowych Edukacji – europejskich struktur EI), która przekazała strajkującym w Polsce najlepsze życzenia udanej akcji strajkowej. Przypomniała, że walka o wyższy status nauczyciela trwa także w innych krajach. – To ważne dla każdego ucznia – dodała.