Międzynarodówka Edukacyjna i ETUCE: Potępiamy inwazję Rosji na Ukrainę. Wspieramy ukraińskich nauczycieli i związkowców

Międzynarodówka Edukacyjna solidaryzuje się z nauczycielami, uczniami i mieszkańcami Ukrainy oraz wzywa społeczność międzynarodową do powstrzymania rozlewu krwi i dołożenia wszelkich starań, aby uniknąć katastrofalnego kryzysu humanitarnego w Europie – zaapelowała największa na świecie organizacja zrzeszająca nauczycielskie związki zawodowe z całego świata

Międzynarodówka Edukacyjna (Education International – EI), która zrzesza związki zawodowe pracowników edukacji i nauki ze 178 krajów (w tym ZNP), podkreśliła, że Rosja „rozpoczęła nieuzasadnioną inwazję na Ukrainę na pełną skalę”.

– Atak Rosji na Ukrainę jest nie do zaakceptowania. Nauczyciele z całego świata stoją z naszymi kolegami, uczniami i społecznościami na Ukrainie i potępiają inwazję – podkreślił David Edwards, sekretarz generalny EI.

– Konflikt kosztował już 14 tys. istnień ludzkich od 2014 r, rannych są tysiące, a 1,5 mln ludzi musiało opuścić swoje domy. Przemoc musi się skończyć. Społeczność międzynarodowa musi zjednoczyć się w obliczu tej agresji i wspierać prawo Ukrainy do wyboru swojej przyszłości – dodał.

Według Susan Flocken, dyrektor ETUCE – Europejskiego Komitetu Związków Zawodowych Oświaty i Nauki oraz dyrektor EI na Europę, nauczyciele i organizacje związkowe w Europie „są zszokowane interwencją wojskową Federacji Rosyjskiej na suwerenny kraj Ukrainę”. – ETUCE potępia atak Rosji na Ukrainę i wyraża silne poparcie i głęboką solidarność z kolegami, nauczycielami, nauczycielami akademickimi oraz uczniami, a także wszystkimi obywatelami Ukrainy – oświadczyła Susan Flocken. – Stawką jest życie milionów ludzi. Wojna i inwazja nigdy nie powinny mieć miejsca w relacjach między współczesnymi społeczeństwami, gdzie używa się słów, a nie broni, by osiągnąć porozumienie. Inwazja musi się skończyć – dodała.

Napad Rosji na Ukrainę. Hańba agresorom! Solidarność z pracownikami oświaty Ukrainy i całym narodem ukraińskim!

EI i ETUCE wspierają organizacje członkowskie na Ukrainie – Związek Zawodowy Pracowników Oświaty i Nauki Ukrainy (TUESWU) oraz Wolnego Związku Zawodowego Oświaty i Nauki Ukrainy (VPONU).

W opublikowanym z kolei przez TUESWU oświadczeniu można przeczytać, że „ten agresywny scenariusz będzie miał katastrofalne skutki humanitarne, ale również znacząco osłabi gospodarkę kraju”. Nauczyciele-związkowcy z Ukrainy obawiają się utraty milionów miejsc pracy w tym kraju, zniszczenia szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, rozmontowania usług społecznych oraz upadku gospodarki, co z kolei „doprowadzi do ubóstwa i nędzy”.

Środowisko oświatowe solidaryzuje się z Ukraińcami i Ukrainkami. „Ми з вами!”

„Inwazja Rosji na suwerenne terytorium Ukrainy jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego, które spowoduje tragiczną utratę życia ludzkiego i zagraża bezpieczeństwu nie tylko Ukrainy, ale całego regionu. Nie można lekceważyć daleko idących konsekwencji tego aktu wojny” – podkreślono w komunikacie TUESWU.

I dalej: „Naród Ukrainy ma prawo do przyszłości wolnej od przemocy i wojny. Ma suwerenne prawo do demokratycznego decydowania o swojej przyszłości. Świat musi stanąć za nimi i podwoić wysiłki, aby zapewnić pokój w kraju i na kontynencie. Nadszedł czas, aby zająć się poważnymi problemami regionu, które opierają się na budowaniu pokoju, a nie na wojnie i zniszczeniu”.

Prezes ZNP: Jesteśmy solidarni z nauczycielami i nauczycielkami oraz uczennicami i uczniami na Ukrainie

Inwazję Rosji na Ukrainę potępił też jeden z dwóch największych związków zawodowych pracowników oświaty w USA. – Ta niesprowokowana i nieuzasadniona inwazja rosyjska jest nie tylko atakiem na demokratyczny naród Ukrainy, ale także rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego – oświadczyła Randi Weingarten, prezydent AFT. Jej zdaniem, agresywne wojny „nigdy nie mogą być odpowiedzią na spory między narodami”.

– Dziesiątki tysięcy niewinnych istnień są teraz w zasięgu autokratycznego dyktatora, który dąży do ustanowienia rosyjskiej hegemonii i militarnej dominacji w Europie Wschodniej. Putin żyje w alternatywnej rzeczywistości, w której chce wrócić do okresu krwawego wieku imperium – oceniła szefowa AFT. Weingarten poparła politykę prezydenta USA Joe Bidena, który nałożył gospodarcze i dyplomatyczne sankcje na Rosję.

– Jesteśmy solidarni z naszymi kolegami związkowcami w ukraińskim ruchu związkowym, z nauczycielami, uczniami i ich rodzinami, z ich demokratycznym rządem – stwierdziła prezydent AFT.

(PS, GN)