Międzynarodówka Edukacyjna (Education International – EI) zadeklarowała wsparcie dla ukraińskich nauczycieli w czasie, gdy ich kraj stał się ofiarą kolejnej rosyjskiej agresji. Ukraińskie związki zadeklarowały tymczasem wstrzymanie się od masowych protestów, choć ich relacje z rządem od dawna są bardzo trudne
Rosja ogłosiła wczoraj uznanie niepodległości rebelianckich republik na wschodzie Ukrainy – ługańskiej i donieckiej. Prezydent Rosji Władimir Putin w wieczornym orędziu poszedł o krok dalej – zakwestionował sens istnienia niezależnego państwa ukraińskiego.
W nocy z poniedziałku na wtorek do obu republik wkroczyły regularne oddziały armii rosyjskiej, co de facto oznacza akt agresji wobec Ukrainy. USA i Unia Europejska zapowiedziały dotkliwe sankcje wobec Rosji, na terytorium Polski przybywają zaś kolejne transporty wojsk amerykańskich.
This is reporedly a column of Russian tanks in Donbass, #Ukraine. Russian military vehicles were noticed in Donetsk by eye-witnesses and a Reuters reporter pic.twitter.com/HlKWLzKNRn
— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) February 22, 2022
W tych dramatycznych dniach solidarność z ukraińskimi nauczycielami wyraziła Międzynarodówka edukacyjna, która zrzesza związki zawodowe pracowników edukacji i nauki ze 178 krajów (w tym ZNP). „Jesteśmy solidarni z naszymi członkami i wszystkimi nauczycielami w Ukrainie” – ogłosiła EI.
„Chcą oni pokoju dla swoich uczniów i swoich społeczności. Świat musi wysłuchać ich próśb!” – podkreśliła EI.
We stand in solidarity with our members and all educators in #Ukraine. 📢
They want peace for their students and their communities. The world must listen to their plea! 🕊🕊🕊 pic.twitter.com/zyjFqnOIcS
— eduint (@eduint) February 20, 2022
EI wraz z ETUCE – Europejskim Komitetem Związków Zawodowych Oświaty i Nauki wezwały rządy Rosji, Ukrainy, Unii Europejskiej i całej wspólnoty międzynarodowej do zrobienia wszystkiego, aby deeskalować kryzys i do szukania pokojowych rozwiązań. „Obecna sytuacja na Ukrainie ma wpływ na zakłócenie procesu edukacji młodych ludzi” – ostrzegły EI i ETUCE. ETUCE zadeklarowała też solidarność i poparcie dla organizacji zrzeszających nauczycieli na Ukrainie, a także dla uczniów i całego ukraińskiego społeczeństwa. „Stoimy obok was” – zapewniono w oświadczeniu.
The current situation in #Ukraine is already having impact on the disruption of young people’s education
We call on the heads of state and government officials to do everything in their power to seek a peaceful solution to this crisis
Our Statement▶️ https://t.co/iQ3jFUs9x3 pic.twitter.com/1oIeyB0hOP
— ETUCE European Trade Union Committee for Education (@ETUCE_CSEE) February 22, 2022
Tymczasem FPU (Federacja Ukraińskich Związków Zawodowych, w skład których wchodzi Związek Zawodowy Pracowników Edukacji i Nauki) w obliczu agresji rosyjskiej na Ukrainę zapowiedziała wstrzymanie się od masowych protestów. Jak zastrzegł jednak Grigorij Osowij, przewodniczący FPU, jeśli okres ten zostanie wykorzystany do zaatakowania „społeczno-ekonomicznych praw ukraińskich pracowników”, to centrala zastrzegła sobie „prawo do podjęcia aktywnych działań w celu zapewnienia im ochrony”.
Ukraińscy związkowcy spotkali się wczoraj z grupą posłów z Wielkiej Brytanii oraz z brytyjskimi związkowcami tworzącymi Kampanię Solidarności z Ukrainą. Tematem rozmów była m.in. działalność związków zawodowych na okupowanych terenach Ukrainy.
Relacje ukraińskich związków z władzami tego kraju są dłuższego czasu bardzo trudne. Według Wadyma Iwczenki, przedstawiciela FPU w ukraińskim parlamencie, dialog rządu ze związkami zawodowymi praktycznie zamarł. Związkowcy oskarżają rządzących o próbę rozmontowania obecnego prawa pracy i podejmowanie działań wymierzonych w swobodę zrzeszania się pracowników. Mimo to, FPU nie chce dziś, w kryzysowym dla całego państwa momencie, podejmować radykalnych działań.
Według FPU, związki zawodowe na okupowanym Krymie i Donbasie praktycznie przestały istnieć. Centrala straciła tam 1,5 mln członków oraz cały majątek. Związek zapewnił, że jego polityka opiera się na zasadzie „braku współpracy z państwem-agresorem”.
(PS, GN)