Miliony złotych na przewodnik po pedagogice Jana Pawła II. MEiN rozdaje pieniądze na rozwój humanistyki

Przewodnik po pedagogice społecznej Jana Pawła II za ponad 2,4 mln zł – to tylko jeden z wniosków, jakie otrzymały dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Resort edukacji na krótko przed zmianą władzy rozdaje miliony złotych.

MEiN zdecydowało, że dofinansowanie otrzyma pięć projektów, jeden z nich może liczyć na ponad 2,4 mln zł dofinansowania:

* „Obraz Rzeczypospolitej w słownikach i encyklopediach długiego wieku osiemnastego – perspektywy francuska, brytyjska i niemiecka”, wniosek zgłoszony przez Polskie Towarzystwo Historyczne – dofinansowanie w wysokości 488 982 zł
* „Powiśle 1772-1945. Perspektywa narodowościowa i społeczno-religijna”, wniosek zgłoszony przez Uniwersytet Kardynała
Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – 261 590 zł
* „Przewodnik pedagogiki społecznej Jana Pawła II”, wniosek zgłoszony przez Akademię Zamojską – 2 404 503 zł
* „O sprawne funkcjonowanie państwa. Wojewodowie Drugiej Rzeczypospolitej (1919–1939). Portret zbiorowy i słownik biograficzny (wraz z wersją on-line)”, wniosek zgłoszony przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – 1 269 582 zł
* „Osoba i naród – perspektywa Jana Pawła II”, wniosek zgłoszony przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – 1 317 343 zł

Pieniądze rozdzielone zostały na krótko przed zmianą ekipy rządzącej w MEiN. O tym, jak szybko z ministerstwa edukacji odejdzie ekipa ministra Przemysława Czarnka, zdecyduje prezydent Andrzej Duda w ramach procedury wyłaniania nowego rządu po wyborach parlamentarnych. Póki co, szef MEiN może rozdzielać publiczne pieniądze w ramach różnego rodzaju ministerialnych programów.

Jak podkreśliło ministerstwo edukacji, konkurs „Naród – państwo – terytorium” ma na celu „przygotowanie kompendiów, monografii i edycji źródeł prezentujących w sposób syntetyczny, pogłębiony, a równocześnie oryginalny wiedzę na temat kształtowania się tożsamości narodowej Polaków; budowy, rozwoju i funkcjonowania państwa polskiego oraz życia społecznego zamieszkującej go ludności”.

„Program adresowany jest do badaczy zajmujących się dziejami i kulturą Polski od samych początków po współczesność, zainteresowanych rolą szeroko pojmowanych mediów w kształtowaniu tożsamości narodowej i postaw obywatelskich Polaków, specjalizujących się w kolejnych epokach, regionach, szczegółowych problemach, jak też autorów syntez i przekrojów” – czytamy w materiałach MEiN.

(PS, GN)