Minister zdrowia: Wchodzimy w taki okres, gdy pandemia w Polsce znajduje się pod kontrolą

Powoli i chyba można to coraz odważniej wypowiadać, wchodzimy w taki okres, gdy pandemia w Polsce znajduje się pod kontrolą – stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Polskim Polskim Radiem 24 minister zdrowia. „To już trzecie zwycięstwo nad pandemią” – ironizują internauci.

Na poparcie swoich słów Niedzielski przypomniał, że liczba zachorowań waha się ostatnimi czasy w przedziale pięciu tysięcy z kawałkiem średnio tygodniowo. Dzisiaj mamy nieco większy wynik, bo mamy 6,8 tys. zachorowań.

Według Niedzielskiego szczepienia to nie jest jedyna metoda utrzymywania pandemii pod kontrolą. – Są również inne metody, czyli obostrzenia, czyli też pewna dyscyplina społeczna, która, będę powtarzał uparcie, dotyczy noszenia maseczki, zachowywania dystansu, dezynfekcji, to cały czas są bardzo ważne narzędzia walki z pandemią i to posiadanie pod kontrolą pandemii oznacza, że wszystkie te narzędzia działają – mówił Niedzielski.

Przypomnijmy, że już kilka razy z ust przedstawicieli rządu płynęły uspokajające sygnały w sprawie pandemii koronawirusa. W połowie listopada ubiegłego roku minister zdrowia uspokajał, że sytuacja epidemiczna w Polsce „co najmniej się stabilizuje”. – Na pewno mieliśmy okres stopniowej stabilizacji liczby zachorowań i można powiedzieć, że teraz w zasadzie jesteśmy w takiej fazie, że ta stabilizacja następuje i chyba powoli możemy troszeczkę się uśmiechnąć i stwierdzić, że to, co jest najgorsze mamy w pewnym sensie za nami – przekonywał wtedy Adam Niedzielski.

A Michał Dworczyk, szef KPRM oświadczył wówczas, że stabilizacja „pozwala nam być ostrożnymi optymistami” i ocenił, że ta to efekt decyzji (obostrzeń) podejmowanych przez rząd.

Pod koniec listopada ubiegłego roku  premier Mateusz Morawiecki ogłosił wręcz, że wygrywamy z epidemią. „Dane nie kłamią. Proszę spojrzeć na wykres. Wygrywamy z epidemią! Liczba zakażeń spada! Do czasu otrzymania szczepionki stosujmy to, co po prostu działa. Dystans, dezynfekcję i maseczki. Kochani – wytrzymajmy! Cierpliwość, dyscyplina i solidarność opłacą się nam wszystkim. Razem zwyciężymy wirusa!” – napisał wtedy Morawiecki na Facebooku.

„To będzie już chyba trzecie zwycięstwo nad pandemią” – tak słowa Niedzielskiego o „pandemii pod kontrolą” komentują internauci.

(JK, GN)

Rządowi eksperci: Szczepionką AstraZeneca należy szczepić tylko nauczycieli poniżej 60. r.ż.