Ministerstwo pracy publikuje listę najbardziej poszukiwanych zawodów w Polsce. Są na niej nauczyciele

Z badania „Barometr zawodów 2020” przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że wśród najbardziej poszukiwanych profesji na rynku pracy znajdują się kucharze, piekarze, pielęgniarki, fryzjerzy i pracownicy branży budowlanej. Na liście znajdują się również nauczyciele praktycznej nauki zawodu oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych. Co ciekawe nie ma za to informatyków czy programistów.

W 2020 r. jedynie ekonomista będzie zawodem nadwyżkowym – to znaczy, że liczba kandydatów będzie w jego przypadku większa niż liczba faktycznych miejsc pracy oferowanych w tym zawodzie. Jak wynika z badania to zawód „trwale nadwyżkowy” od 2016 r.

W raporcie wymieniono siedem branż, którym szczególnie doskwierają deficyty pracowników. W branży budowlanej brakuje m.in. betoniarzy, zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy czy dekarzy, a także monterów czy mechaników i pracowników robót wykończeniowych.

Na drugim miejscu wymieniono branżę produkcyjną. Tutaj poszukiwani są między innymi operatorzy obrabiarek skrawających, robotnicy obróbki drewna, stolarze, spawacze, elektrycy, elektromechanicy i ślusarze.

Na trzecim miejscu deficytów znajduje się transport. A poszukiwani są przede wszystkim kierowcy autobusów i kierowcy samochodów ciężarowych oraz ciągników siodłowych. Pomimo niewielkiej poprawy w branży gastronomicznej nadal brakuje kucharzy i piekarzy.

W branży medycznej deficytowe zawody to: lekarze, fizjoterapeuci i masażyści, pielęgniarki i położne oraz opiekunowie dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Nie lepiej jest w usługach, gdzie pilnie poszukiwani są fryzjerzy. Ostatnią grupą zawodów deficytowych są finanse – pracodawcom brakuje pracowników ds. rachunkowości oraz samodzielnych księgowych.

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia ukazała się prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego, przygotowana na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W jakich zawodach nie zabraknie pracy? MEN ma prognozę

Warto przypomnieć, że w styczniu br. wskaźnik bezrobocia w Polsce wyniósł zaledwie 5,5 proc. Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w tym czasie w skali kraju było ok. 922 tys. zarejestrowanych bezrobotnych. Mimo to, pracodawcy mają problem z zapełnieniem wakatów w niektórych branżach.

Cały raport „Barometr zawodów 2020″ z podziałem na poszczególne województwa można znaleźć tutaj.

(JK, GN)

Fot: MPiPS. gov.pl