Ministerstwo Zdrowia: 15 515 nowych zakażeń koronawirusem. „Nauka stacjonarna w szkołach będzie kontynuowana”

Badania potwierdziły 15 515 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – najwięcej w trwającej fali epidemii. Zmarło 250 osób z COVID-19 – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Równo rok temu zanotowano 24 692 nowe przypadki i 373 zgony.

– Dopóki będzie to możliwe – a na razie nie jest przewidywana zmiana – nauka stacjonarna będzie kontynuowana – przekonuje w ostatnich dniach minister Przemysław Czarnek.

Jak podaje MEiN, stacjonarnie w środę pracowało 15 201 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), co stanowi 98,5 proc. wszystkich. 14 przedszkoli pracowało zdalnie, a 220 w trybie mieszanym.

W normalnym trybie pracowało też 12 940 szkół podstawowych, czyli 89,9 proc. wszystkich i 7 100 szkół ponadpodstawowych, czyli 90,9 proc. 

Zdalnie pracowały 43 szkoły podstawowe i 46 szkół ponadpodstawowych. W trybie mieszanym pracowało 1 405 szkół podstawowych i 666 szkół ponadpodstawowych.

Informacje MEiN pochodzą od kuratorów oświaty, na podstawie danych od dyrektorów szkół i placówek.

Przypomnijmy, że w przypadku stwierdzenia zakażenia COVID-19 u uczniów, wychowanków lub pracowników placówki oświatowej państwowy powiatowy inspektor sanitarny przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne, którego celem jest ustalenie kręgu osób narażonych. W wyniku tego dochodzenia podejmowana jest decyzja w zakresie zastosowania odpowiednich działań mających na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa.

Dyrektor szkoły lub przedszkola, za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, może zawiesić zajęcia stacjonarne na czas oznaczony i przejść na nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Zawieszenie zajęć może dotyczyć grupy, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego, a także całej szkoły lub placówki w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.

– Epidemia jest w tej chwili w rozkwicie, poza kontrolą. Statystyki są niedoszacowane. Łączna liczba zakażeń koronawirusem od początku pandemii przekroczyła 15 mln, umarło ok. 140 tys. osób – uważa ekspert NRL ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski. Według niego w najbliższych tygodniach dzienna liczba zachorowań może sięgnąć nawet 30 tys.

(JK, PAP)

Minister zdrowia: „Dominującymi ogniskami zakażeń są teraz szkoły, ale powinny pozostać otwarte za wszelką cenę”

MEiN: Przeciwko Covid-19 zaszczepiło się 37 proc. młodzieży w szkołach