Moderna pracuje nad szczepionką dla dzieci

Moderna, producent jednej z najskuteczniejszych szczepionek na koronawirusa, przystąpił do kolejnej fazy badań nad podawaniem swojego specyfiku dzieciom w wieku od 6 miesięcy do 12 lat

Jak poinformowała agencja Reuters, Moderna bada skuteczność swojej szczepionki na grupie 6750 najmłodszych dzieci w USA i Kanadzie. W osobnym badaniu Moderna testuje szczepionkę na młodzieży od 12 do 18 roku życia.

Wielu naukowców obawia się, że podawanie szczepionki wyłącznie osobom dorosłym może nie powstrzymać pandemii i dlatego należy chronić przed zakażeniem także dzieci. Pomimo, że młodzi ludzie przechodzą COVID-19 niemal wyłącznie w sposób bezobjawowy, to jednak ok. 1-2-procentowa grupa dzieci cierpi potem na różnego rodzaju schorzenia wynikające z zakażenia.

Zaawansowane badania na temat wpływu szczepionek na dzieci prowadzi Izrael, który już dziś podaje specyfik Pfizer/BioNTech osobom w wieku 16-17 lat i przymierza się do szczepienia osób młodszych. Jak na razie wyniki badań są obiecujące, a szczepione w ramach badań dzieci nie doświadczyły żadnych poważnych skutków ubocznych.

Szczepienie dzieci na koronawirusa bezpieczne? Mamy pierwsze wyniki badań

Niewykluczone, że wkrótce szczepienie dzieci stanie się koniecznością. W efekcie pojawienia się nowych mutacji koronawirusa naukowcy podnoszą poprzeczkę poziomu wyszczepienia jako gwarancji zapewnienia bezpieczeństwa całej populacji. Dr Anthony Fauci, główny epidemiolog USA, uważa, że poziom ten wynosi aż 90 proc. zaszczepionych obywateli. Izrael tymczasem jest krajem z młodą populacją – 25 proc. społeczeństwa to dzieci w wieku do 16 lat. Według prof. Nachmana Asha, głównego izraelskiego specjalisty od walki z koronawirusem, szczepienie dzieci stanie się konieczne, by uzyskać odporność stadną.

(PS, GN)