„Moja siostra jest nauczycielką i wiem ile zarabia”. Nowy rzecznik rządu gościł w ZNP

Piotr Muller, obecny wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego zastąpi na stanowisku rzecznika rządu Joannę Kopcińską, która w wyborach do Parlamentu Europejskiego otrzymała mandat z okręgu łódzkiego. Jakiś czas temu gościł w ZNP i zapewniał o swojej solidarności z nauczycielami. Wyjawił, że nauczycielką jest jego siostra i wie ile zarabia.

Kim jest Muller? Ma 30 lat, pochodzi ze Słupska. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim.

Członek Prawa i Sprawiedliwości. W 2011 i 2015 r. bezskutecznie ubiegał się o miejsce w Sejmie RP. Od listopada 2015 do kwietnia 2017 r. był doradcą Wiceprezesa Rady Ministrów Jarosława Gowina, a następnie dyrektorem biura ministra w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od lutego 2017 r. należał do zespołu legislacyjnego przygotowującego projekt ustawy reformującej system nauki i szkolnictwa wyższego.

W styczniu 2018 r. został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, powierzono mu odpowiedzialność m.in. za koordynację zadań związanych z działem administracji rządowej szkolnictwo wyższe, w tym nadzór nad uczelniami oraz nadzór nad prowadzeniem prac legislacyjnych.

Mandat poselski objął w grudniu 2018 roku po zmarłej Jolancie Szczypińskiej i po rezygnacji złożonej przez Piotra Karczewskiego. 7 stycznia 2019 r. powołany na funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W kwietniu 2018 r. Piotr Muller był gościem Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP. Przybył wówczas na zaproszenie Rady, by poinformować o  stanie prac nad wdrażaniem nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, zwanej Ustawą 2.0. – Sam mam taki problem w rodzinie. Moja siostra jest nauczycielką kontraktową i wiem, ile zarabia. Nie napawa mnie to radością, a wręcz smutkiem – przyznał. Powołał się tu na zarobki na uczelniach – rozpoczynający karierę asystenci otrzymują 2450 zł.

– To zatrważająca sytuacja, zdaję sobie z tego sprawę. Nie tylko w obszarze oświaty, ale też szkolnictwa wyższego – podkreślił Muller. Sytuacja asystentów na uczelniach jest jednak o tyle lepsza, że dostaną oni wkrótce znaczącą podwyżkę i asystent zarobi 3205 zł, co oznacza 755 zł więcej niż dotychczas.

Według wiceministra Mullera, oświata jest „strefą wymagającą radykalnej poprawy”. – Jest ciężko. Nauczycielem zostają albo wybitni pasjonaci albo ludzie, którzy nie mając co ze sobą zrobić. To selekcja negatywna, która w przyszłości może doprowadzić do złych rezultatów – skwitował gość ZG ZNP i RSWiN. W ZNP Muller gościł  także 18 stycznia 2019 r.

(JK, PS)

Fo: RSzWiN ZNP