Monika Horna-Cieślak nowym Rzecznikiem Praw Dziecka? Jest decyzja większościowej koalicji

Kandydatką sejmowej demokratycznej większości na Rzecznika Praw Dziecka jest mec. Monika Horna-Cieślak – poinformował wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. To praktycznie kończy dyskusje na temat osoby przyszłego RPD, ponieważ KO-Trzecia Droga-Nowa Lewica dysponują stabilną większością w Sejmie i Senacie.

Borys Budka ogłosił ostatnią decyzję ugrupowań, które przymierzają się do powołania nowego rządu, na swoim profilu na portalu X (dawniej Twitter).

„Kandydatką sejmowej demokratycznej większości na Rzecznika Praw Dziecka jest mecenas Monika Horna-Cieślak. Wiedza, przygotowanie zawodowe i kilkunastoletnie doświadczenie wsparte rekomendacjami organizacji pozarządowych dają gwarancje, że to najlepszy wybór. Trzymam kciuki!” – poinformował wiceszef PO.

Informację tę potwierdził Krzysztof Gawkowski, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Lewicy. „Dobra wiadomość dla Polski i wszystkich dzieci! Nowa sejmowa większość (…) zdecydowała, że kandydatką na Rzecznika Praw Dziecka będzie Monika Horna-Cieślak. Olbrzymie doświadczenie, przygotowanie zawodowe oraz wielka wiedza daje gwarancje, że to najlepszy wybór” – podkreślił Gawkowski na swoim profilu na X.

Rzecznika Praw Dziecka wybiera Sejm, ale potem Senat musi wyrazić zgodę na daną kandydaturę. W obu izbach demokratyczna koalicja dysponuje stabilną większością. W Sejmie jest to 248 głosów na 460, a w Senacie – 66 głosów na 100.

Mecenas Monika Horna-Cieślak specjalizuje się w prawach dziecka i przez wiele lat pracowała w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Jest autorką tzw. ustawy Kamilka, czyli nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wzmacniającej ochronę dzieci przed przemocą. Pani mecenas pełni funkcję przewodniczącej Sekcji Praw Dziecka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od wielu lat skutecznie walczy o prawa dzieci, które stykają się z wymiarem sprawiedliwości. Udało jej się doprowadzić do stworzenia przyjaznych warunków dla przesłuchań dzieci, a także stworzenia w samorządzie adwokackim grupy adwokatów gotowych bronić dzieci z urzędu.

„Udzieliłam tysięcy konsultacji prawnych na rzecz osób młodych. Spędziłam z osobami młodymi tysiące godzin na komisariatach policji, w prokuraturze, sądzie, własnej kancelarii adwokackiej czy też prowadząc zajęcia dla temat praw dzieci, ich sytuacji społecznej oraz obywatelskiej. Piszemy RAZEM projekty ustaw. Czuwam aby zawsze osoby młode były traktowane w sposób podmiotowy. Towarzyszę ludziom młodym i sprawiam, że to ONI WYGRYWAJĄ sprawy dla nich ważne. Bo to jest ich siła, ich moc, ich odwaga. A ja jako Adwokatka jestem przewodnikiem w meandrach przepisów prawnych. Udzielam pomocy prawnej osobom młodym doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej, seksualnej oraz w innych dziedzinach praw dziecka jak prawa edukacyjne, równościowe, dostęp do pomocy psychologicznej” – napisała dwa dni temu na swoim profilu na FB Monika Horna-Cieślak.

 

„Pani Mec. Horna-Cieslak jest bardzo dobrze przygotowana do pełnienia urzędu Rzeczniczki Praw Dziecka. Właśnie dotarła do mnie wiadomość, że Pani mecenas otrzymała rekomendację z ramienia koalicji większościowej. Wspólna kandydatka, to gwarancja szybkiego wyboru RPD, z czego się bardzo cieszę. Serdecznie gratuluję Pani Mecenas! Deklaruję pełne wsparcie!” – napisał na swoim profilu na X Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange, który był wymieniany jako jeden z kandydatów na nowego RPD.

Gratulacje złożył także prof. Marek Konopczyński, inny z kandydatów na RPD. „Cieszę się, że to Kobieta będzie dbać o dobro Polskich Dzieci i Młodzieży” – napisał na portalu X.

Kadencja obecnego RPD Mikołaja Pawlaka wygaśnie 14 grudnia br. Jak poinformował dziś marszałek Sejmu Szymon Hołownia, do głosowania w Sejmie kandydatury na nowego RPD dojdzie we wtorek 28 listopada br.

fot. Facebook/horna.monika

(PS, GN)