“Musimy czuwać!”. Pikieta ZNP w Szczecinie

Dziesiątki flag związkowych i transparentów przypominających postulaty nauczycielskie powiewało dziś pod Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie podczas pikiety środowisk oświatowych. Zgromadzenie zorganizowano w ramach akcji „8 kwietnia, pamiętamy” upamiętniającej zeszłoroczny kwietniowy strajk

W sobotnie południe pod siedzibą wojewody pojawili się nauczyciele, związkowcy, rodzice, samorządowcy, wszyscy, którzy popierają nauczycielskie postulaty związane z poprawą warunków pracy oraz zwiększeniem nakładów na edukacje.

– Widać było przedstawicieli większości oddziałów ZNP z woj. zachodniopomorskiego, a także gości z Małopolski, Wielkopolski, Lubuskiego. To bardzo potrzebne zgromadzenie, w którym możemy przypomnieć o sobie – ocenił Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP.

– Przypomnieliśmy wszystkim o postulatach nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, o celach, jakie stawia sobie Związek w deklaracji “Szkoła na Szóstkę”, a także o aktualnej sytuacji w kontekście kwietniowego strajku – dodał.

Jego zdaniem, to “konieczna, potrzebna rozmowa, naładowanie akumulatorów”.

– Przypomnieliśmy, że jesteśmy. Musimy mobilizować nasze środowisko. Tym bardziej, że politycy nie wyciągnęli wielu wniosków z sytuacji z ubiegłego roku. Także jeśli chodzi o prace nad budżetem na 2020 r. i nad subwencją oświatową. Należy zaapelować do całego środowiska o mobilizację i czujność. Pamiętajmy o jedenastym przykazaniu – “Nie bądź obojętny!”. Dziś stajemy przed ogromnymi wyzwaniami, kształt naszej pragmatyki zawodowej zapewne będzie znany dopiero po wyborach prezydenckich – podkreślił wiceprezes ZG ZNP. – Tak się wyśpimy, jak sobie pościelimy. Musimy czuwać i uważać, co nam politycy chcą zgotować – dodał.

„Nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, wszyscy pracownicy oświaty! Zapraszamy Was do wzięcia udziału w pikiecie organizowanej przez Zachodniopomorski Okręg ZNP, która ma przypominać o naszych postulatach strajkowych. Chcemy zwrócić uwagę, że nasze żądania są ciągle aktualne” – mogliśmy przeczytać na stronie wydarzenia na Facebooku.

ZNP przypomniał postulaty środowiska oświatowego:
* nowy system wynagradzania (powiązany z budżetem państwa),
* nowe rozwiązania dotyczące pracy nauczyciela związane z awansem zawodowym, oceną pracy, czasem pracy i obowiązkami nauczycieli,
* nowy system finansowania oświaty.

Zgromadzenie było elementem akcji „8 kwietnia, pamiętamy”. To już czwarta pikieta w ramach tej związkowej inicjatywy.

Rusza akcja ZNP „8 kwietnia, pamiętamy”. Arkadiusz Boroń: przypominamy o strajku i naszych postulatach

– Wkrótce minie rok od ogólnopolskiego strajku nauczycieli, a niestety, w oświacie niewiele się zmieniło. Nie zmieniło się także podejście rządzących do nas, nauczycieli, może jest nawet gorsze, niż było – mówił niedawno Głosowi Nauczycielskiemu Wojciech Szczęsny, prezes Okręgu Zachodniopomorskiego ZNP. – Ważne, żeby ludzie pamiętali – mimo różnych ocen tego wydarzenia – że mieliśmy do czynienia z jednym największych strajków w Polsce od bardzo wielu lat – podkreślił.

Przypominamy postulaty, które znalazły się w deklaracji obywatelskiej “Szkoła na Szóstkę”:
* wzrost nakładów na edukację
* odchudzenie podstawy programowej (w tym lekki tornister)
* kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej
* wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty
* zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli
* zmniejszenie biurokracji w szkołach

Michał Bilewicz: Kwietniowy strajk był dla wielu nauczycieli powodem do dumy

ZNP przypomina, co udało się wywalczyć dla nauczycieli. “To efekt nacisku całego środowiska biorącego udział w proteście”

(PS, GN)