Muzeum Auschwitz ogłosiło nabór na „Akademię dla nauczycieli z Polski”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 11-14 kwietnia 2024 r.

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz zaprasza nauczycieli do udziału w „Akademii dla nauczycieli z Polski”, która odbywać się będzie w Oświęcimiu od 11 do 14 kwietnia. 

Do udziału w seminarium Muzeum zaprasza czynnych zawodowo nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, „w szczególności tych, którzy nie uczestniczyli jeszcze w projektach organizowanych przez MCEAH i chcieliby wykorzystać zdobytą podczas Akademii wiedzę w pracy z uczniami”

– Organizujemy ten program, bowiem wielu nauczycieli pyta nas o możliwość organizacji wizyty uczniów w autentycznym Miejscu Pamięci. Podczas trzech dni chcemy z jednej strony zaprezentować im narzędzia edukacyjne dla różnych grup wiekowych, które wypracowaliśmy w zespole Centrum, a z drugiej pomóc im w przygotowaniu do młodzieży do wizyty w tak szczególnym miejscu – mówi dyrektor MCEAH Andrzej Kacorzyk.

– Takie przygotowanie jest bardzo ważne, bowiem edukacja w autentycznej poobozowej przestrzeni to często trudne doświadczenie nie tylko na poziomie skomplikowania faktów, które musimy przedstawić podczas zwiedzania czy warsztatów. Pobyt w miejscu tak ogromnej ludzkiej tragedii to jest także doświadczeniem osobistym i emocjonalnym. Dlatego też nauczyciele biorący udział w seminarium także będą mieli okazję zwiedzić teren byłego obozu z edukatorem, a także zobaczyć, w jaki sposób można podsumować wizytę podczas spotkania pod hasłem „Nigdy, przenigdy, nie bądź obojętny – dodał Kacorzyk.

W programie seminarium znajdą się wykłady na temat historii niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, warsztaty przeznaczone dla młodszej i starszej młodzieży, prezentacje materiałów przygotowujących i podsumowujących wizytę, jak również spotkanie na temat wykorzystania e-learningu w pracy w szkole. Uczestnicy seminarium zwiedzą nie tylko teren byłego obozu, ale też synagogę i Centrum Żydowskie w Oświęcimiu oraz fragment miasta.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Program i link do formularza rejestracyjnego można znaleźć tutaj

(GN)

Fot: Muzeum Auschwitz

79. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. „Świat nie może być obojętny”

Muzeum Auschwitz: 1 milion 670 tysięcy osób zwiedziło Miejsce Pamięci w 2023 r.