Muzeum Auschwitz reaguje na skandaliczny spot PiS krytykujący marsz 4 czerwca

„Instrumentalizacja tragedii ludzi, którzy cierpieli i ginęli w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz – po jakiejkolwiek stronie politycznego sporu – uwłacza pamięci ofiar. To smutny, bolesny i niedopuszczalny przejaw moralnego i intelektualnego zepsucia debaty publicznej”- podkreśla Muzeum Auschwitz w mediach społecznościowych. To reakcja na spot PiS krytykujący marsz zapowiadany na 4 czerwca. Do sprawy odniósł się również prezydent Andrzej Duda. „Pamięć o Ofiarach niemieckich zbrodni w Auschwitz jest święta i nietykalna” – napisał na Twitterze. (aktualizacja)

W najnowszym spocie PiS, krytykującym marsz 4 czerwca, wykorzystane zostały ujęcia przedstawiające niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz. „W Auschwitz zamordowano ponad milion osób. 6 milionów Polaków zamordowano podczas wojny” – napisano. Następnie przywołano usunięty już wpis Tomasza Lisa: „Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora”. – Czy na pewno chcesz iść pod tym hasłem? – spytał lektor.

Spot udostępniają przedstawiciele obozu władzy, wśród nich minister Czarnek i była szefowa resortu edukacji, która opatrzyła go swoim komentarzem.

Krótko po publikacji spotu Muzeum Auschwitz zamieściło następujący komentarz:

Tomasz Lis przeprosił wcześniej w mediach społecznościowych za swój wpis o „komorze” dla „Dudy i Kaczora”.

„Liczę na to, że panowie Duda i Kaczyński zapłacą za swe zbrodnie przeciw demokracji, ale po ludzku życzę im zdrowia i długiego życia” – napisał dziennikarz na Twitterze.

Wśród licznych, krytycznych komentarzy do spotu PiS znalazł się także komentarz prezydenta Andrzeja Dudy.

Tymczasem udział w marszu w obronie demokracji, zapowiedzianym przez opozycję na 4 czerwca swoim członkom i członkiniom umożliwia ZNP. „Nauczyciele i pracownicy oświaty zainteresowani zaplanowanym na 4 czerwca br. Wielkim Marszem w Warszawie mogą się spotkać w miejscu zbiórki i wspólnie uczestniczyć w tym wydarzeniu” – poinformował Związek.

ZNP przygotował mapkę tej części Warszawy, przez którą ma przejść w najbliższą niedzielę Wielki Marsz z zaznaczonym Pomnikiem Józefa Piłsudskiego pod Belwederem. To tam mają się zebrać nauczyciele i pracownicy oświaty, którzy postanowią uczestniczyć w wydarzeniu.

“Nauczycieli i pracowników oświaty biorących udział w sobotnim Wielkim Marszu (4 czerwca) w obronie wolności informujemy, że:
* miejscem zbiórki są okolice Pomnika Józefa Piłsudskiego w Warszawie przy Belwederze i wejściu do Łazienek Królewskich u zbiegu Al. Ujazdowskich, ul. Belwederskiej i ul. Bagatela
* zbiórka rozpoczyna się od godz. 11:00” – czytamy w komunikacie ZNP.

(GN)

Marsz 4 czerwca – informacje ZNP dla uczestników

Polscy nauczyciele i uczniowie przeszli w Marszu Milczenia w b. niemieckim obozie Auschwitz