Prawie 10 milionów dzieci na całym świecie może nigdy nie wrócić do szkoły z powodu ekonomicznych konsekwencji po pandemii koronawirusa – alarmuje międzynarodowa organizacja Save the Children.
W raporcie organizacji czytamy, że już przed pandemią 258 mln dzieci i młodzieży na całym świecie znajdowało się poza systemem edukacji, a z powodu koronawirusa ok. 1,6 miliarda uczniów i studentów musiało opuścić zajęcia.
Dyrektor generalna Save the Children Inger Ashing zwróciła uwagę na już istniejące nierówności i zapowiedziała, że zdecydowanie zwiększą się te między bogatymi i biednymi oraz między chłopcami i dziewczętami.
Millions of children won’t go back to school after COVID-19, with girls and refugees especially at risk. We need to invest now in getting every last child back learning.
Read our new report: https://t.co/AfSW6v6Il9 #SaveOurEducation. pic.twitter.com/Ey5lYybSBN
— Save the Children International (@save_children) July 14, 2020
„W 12 krajach, głównie w Afryce Zachodniej i Środkowej, a także w Jemenie i Afganistanie, ryzyko, że dzieci nie wrócą do szkół jest szczególnie wysokie – oceniła organizacja i zaapelowała do komercyjnych wierzycieli, aby zawiesili spłaty zadłużenia biednym. – Byłoby niedopuszczalne, aby środki, które są tak bardzo potrzebne do ożywienia edukacji, były wykorzystane na spłatę długów – twiedzi Ashing.
„Jeśli dopuścimy do rozwoju kryzysu edukacyjnego, to będzie miało trwały wpływ na dzieci”- dodała dyrektor generalna Save the Children „Obietnica, którą złożył świat w sprawie zagwarantowania wszystkim dzieciom dostępu do wysokiej jakości edukacji do 2030 r., będzie opóźniona o kilka lat” – zapowiedziała Ashing, odwołując się do celu ustalonego przez ONZ.
Według obliczeń Save the Children, wydatki na edukację spadną o 77 mld USD w ciągu 18 miesięcy w najbiedniejszych krajach świata. W najgorszym scenariuszu, w którym rządy przeznaczą środki na edukacje na inne obszary, żeby zareagować na pandemię COVID-19, ta kwota może wynieść nawet 192 mld USD.
(JK, GN)
UNICEF: Pod koniec roku liczba dzieci żyjących w ubóstwie zwiększy się o 86 mln