Najpierw Pietrzak teraz Król i Jakubiak. Muzeum Auschwitz reaguje na wypowiedzi dehumanizujące migrantów. „Moralna degrengolada”

Muzeum Auschwitz zareagowało na skandaliczne słowa, które na antenie Telewizji Republika wypowiedział Marek Król. Prawicowy publicysta stwierdził na wizji, że „migrantów należy czipować lub tatuować numery na ich lewych dłoniach”. „Auschwitz był jedynym niemieckim obozem, w którym więźniom tatuowano numery” – odpowiedziało muzeum w mediach społecznościowych. Wcześniej instytucja odniosła się do wypowiedzi związanego z PiS satyryka Jana Pietrzaka, który na tej samej antenie stwierdził że „mamy baraki dla imigrantów, w Auschwitz, Majdanku, Treblince, Stutthofie”. Specjalne oświadczenie wydał dr Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz. (aktualizacja – dochodzi wypowiedź Marka Jakubiaka)

Wypowiedzi Pietrzaka i Króla spotkały się z powszechnym oburzeniem i brakiem zgody na język nienawiści. Specjalne oświadczenie wydał dyrektor Muzeum Auschwitz.

„W ostatnich dniach wszyscy byliśmy zażenowanymi świadkami wykorzystywania tragedii ofiar Auschwitz w ohydnych, niemoralnych politycznych wypowiedziach dotyczących uchodźców. Przerosło to granice tego, co jest dopuszczalne w cywilizowanym świecie” – napisał dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

„Mam nadzieję, że prokuratura znajdzie środki prawne, by zapobiec temu typowi wypowiedzi i pociągnąć autorów do odpowiedzialności. Wolność słowa nie oznacza bowiem swobody głoszenia dyskryminacyjnych i odczłowieczających odezw. Odpowiedzialność za to ponoszą oczywiście zdemoralizowani autorzy owych obrzydliwych sformułowań, ale – niestety – także ci, którzy je nagłaśniają i czynią z nich szeroko rozreklamowane publiczne fakty.  Stojąc w pozycji pamięci coraz mniej licznych Ocalałych, muszę przestrzec przed moralną degrengoladą dyskursu publicznego. Pragnę przypomnieć, że każde użycie słów dehumanizujących jest pierwszym krokiem do tragedii. Nie tędy droga!” – podkreślił.

W środę gościem programu „Republika po południu” na antenie TV Republika był Marek Król, były redaktor naczelny tygodnika „Wprost”. Został zapytany o to, co należy zrobić z przybywającymi do Europy imigrantami. – Jest prosty sposób. Należy im założyć czipy, jak się pieskom zakłada, a taniej jest oczywiście numery na lewej ręce wytatuować i wtedy łatwo się ich znajdzie – odparł.

Muzeum Auschwitz odniosło się do wypowiedzi Marka Króla nt. zakładania czipów i tatuowania numerów na rękach migrantów. „Auschwitz był jedynym niemieckim obozem, w którym więźniom tatuowano numery. Jesienią 1941 r. znakowano w ten sposób sowieckich jeńców, od marca 1942 r. Żydów oraz Polaków przenoszonych z Auschwitz do Birkenau, a od początku 1943 r. pozostałych więźniów” – czytamy na portalu X (dawny Twitter).

To nie pierwsza reakcja Muzeum Auschwitz na próbę dehumanizacji migrantów przez prawicowych publicystów.

– Mam okrutny żart. Oni liczą na to, że Polacy są przygotowani, bo mamy baraki dla imigrantów, w Auschwitz, Majdanku, Treblince, Stutthofie. Mamy dużo baraków zbudowanych tu przez Niemców i tam będziemy zatrzymywać tych imigrantów, wpychanych nam nielegalnie przez Niemców – stwierdził kilka dni temu Jan Pietrzak na antenie TV Republika.

„Tragedia Auschwitz pokazuje, do czego prowadzą idee nienawiści i pogardy wobec innego człowieka. Instrumentalizacja losów ludzi, którzy ginęli w niemieckich obozach, w nikczemnej retoryce antymigracyjnej to haniebny i zatrważający przejaw moralnego oraz intelektualnego zepsucia” – komentowało Muzeum Auschwitz w swoim stanowisku.

„Poprosiłem Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego o zajęcie się sprawą wypowiedzi Jana Pietrzaka na antenie TV Republika oraz o wszczęcie śledztwa” — napisał na portalu X Adam Bodnar, który jest ministrem sprawiedliwości oraz prokuratorem generalnym.

„Jan Pietrzak nawołuje do mordowania uchodźców w obozach koncentracyjnych” — tak ocenił to Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. „Zawiadamiamy Prokuraturę Okręgową w Warszawie o propagowanie nazizmu i rasistowskich groźbach. Składamy skargę do KRRIT na TV Republika” – poinformowano. Ośrodek zapowiedział też złożenie zawiadomienia ws. słów Króla.

Także posłanka KO Klaudia Jachira zapowiedziała złożenie wniosku do prokuratury po wypowiedzi Marka Króla (b. sekretarza KC PZPR – przyp.red) . „Kolejna faszystowska wypowiedź na antenie TV Republika nawiązująca do zbrodni ludobójstwa. To nie ma prawa się powtórzyć, dlatego nie możemy być obojętni. Składam zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 256 KK przez Marka Króla. Auschwitz nie spadło z nieba” – poinformowała.

***

Po Janie Pietrzaku i Marku Królu tym razem poseł Kukiz’15 Marek Jakubiak wywołał oburzenie swoim występem w Telewizji Republika. Porównał on migrantów do „niepotrzebnych odpadów”.

– Przyjmiemy kilkaset tysięcy, ale to będzie zawsze mało. W ten sposób Niemcy załatwili sobie filtry, które wyciągną z ich państwa niepotrzebnych migrantów, a tych potrzebnych do przemysłu, a to – przypomnę – kilka proc. migrantów, którzy chcą pracować, zostawią u siebie. Czyli Polska będzie śmietnikiem, tak jak przewozili do nas tiry niepotrzebnych odpadów – powiedział Jakubiak.

(GN)

Muzeum Auschwitz: 1 milion 670 tysięcy osób zwiedziło Miejsce Pamięci w 2023 r.