Najstarsza szkoła w Polsce będzie świętować w tym roku 840 urodziny

Najstarsza szkoła w Polsce i jedna z najstarszych w Europie, obecne Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku w 2020 roku będzie obchodziła 840. rocznicę istnienia.

Jak poinformowała PAP dyrektor szkoły Katarzyna Góralska rocznicowe obchody „Małachowianki”, która w tym samym miejscu działa od 1180 r., rozpoczną się 29 maja 2020 r. i potrwają dwa dni.

Wcześniej, 18 maja, we współpracy z płockim Muzeum Mazowieckim otwarta zostanie okolicznościowa wystawa poświęcona szkole i jej znamienitym wychowankom. Odbędzie się także uroczysty zjazd absolwentów.

Obecne Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku otrzymało tę nazwę w 1921 r. Szkoła w tym samym miejscu działa nieprzerwanie od 1180 r. Powstała jako fundacja Dobiechny, wdowy po Wojsławie, opiekunie Bolesława III Krzywoustego, średniowiecznego władcy Polski, który pochowany jest w płockiej katedrze.

Do czasów współczesnych zachowały się m.in. najstarsze budynki szkoły, fragmenty murów średniowiecznej kolegiaty św. Michała, przy której szkoła została ufundowana, XV-wieczna wieża i XVII-wieczny budynek ówczesnego Kolegium Jezuickiego.

Więcej informacji o szkole można znaleźć tutaj.

(JK, GN)

Fot: LO im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku/ Facebook