Narodowe Czytanie i Międzynarodowe Czytanie. Dwie akcje zachęcające do lektury książek

Podczas tegorocznej akcji Narodowego Czytania prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda zaproponowali do czytania polskie nowele. Dokonano wyboru z ponad stu propozycji z tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Parze prezydenckiej podczas Narodowego Czytania 2019 w Ogrodzie Saskim w Warszawie towarzyszyli aktorzy m.in.: Ewa Dałkowska, Edward Linde-Lubaszenko, Bartłomiej Kasprzykowski i Robert Gonera.

Zgodnie z decyzją pary prezydenckiej lekturami Narodowego Czytania 2019 zostały: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w specjalnym liście prezydent Duda.

Pierwsza dama dodała, że wybrane utwory „reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne”. – Łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury – stwierdziła Agata Kornhauser-Duda.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zorganizował ją po raz pierwszy prezydent Bronisław Komorowski, a pomysłodawczynią była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultury i Dziedzictwa Kancelarii Prezydenta RP. Narodowe Czytanie odbywa się w szkołach, przedszkolach, szpitalach, więzieniach, bibliotekach, muzeach i domach opieki społecznej oraz teatrach.

Tego samego dnia (7 września br.) swoją akcję pod nazwą Międzynarodowe Czytanie na warszawskim pl. Defilad przygotowała redakcja „Polityki” we współpracy z Teatrem Studio. Chodziło – jak czytamy w tygodniku – „o wspólną lekturę książek wybranych przez naszych ekspertów i najlepiej oddających ducha czasu”.

„Wybraliśmy 20 współczesnych książek dobrze opisujących świat, przeszłość i przyszłość. Socjologicznych, filozoficznych, reporterskich, ekonomicznych, historycznych i powieściowych. Pomagających oswoić nieco rzeczywistość trwającego stulecia i przygotować się na to, co nas w nim czeka” – podkreślają inicjatorzy Międzynarodowego Czytania.

Selekcji książek dokonało jury w składzie: filozofka Agata Bielik-Robson, pisarka Małgorzata Rejmer, zastępca dyrektora Teatru Studio Tomasz Plata oraz Justyna Sobolewska i Edwin Bendyk z „Polityki”. Na pl. Defilad odczytano fragmenty wybranych książek. Prezentacji towarzyszyła inscenizacja jednej z nich: „Kobiet i władzy” profesorki z Cambridge Mary Beard.

(JK, GN)

Więcej o Narodowym Czytaniu można przeczytać tutaj. O Międzynarodowym Czytaniu i liście wybranych książek tutaj.

Fot: Kancelaria Prezydenta