Narodowe Czytanie noweli

Osiem noweli m.in. Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej i Bolesława Prusa będzie lekturą podczas tegorocznej, ósmej edycji Narodowego Czytania

Taką decyzję podjęła para prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. W tym roku podczas kolejnej edycji Narodowego Czytania wyznaczonej na 7 września przypomniane zostaną nowele – osiem utworów wyłonionych z ponad stu propozycji przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Chodzi o książki:
* „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej
* „Dym” Marii Konopnickiej
* „Katarynka” Bolesława Prusa
* „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) Bruno Schulza
* „Orka” Władysława Reymonta
* „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego
* „Sachem” Henryka Sienkiewicza
* „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego

– To klasyka polskiej noweli i taki właśnie tytuł będzie miała tegoroczna edycja Narodowego Czytania – uzasadnił wybór prezydent Andrzej Duda.

Według Agaty Kornhauser-Dudy, utwory reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne. – Ale łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury – zauważyła pierwsza dama.

Narodowe Czytanie zostało zainaugurowane w 2012 r. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. W pierwszej edycji akcji lekturą stał się „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach wspólnie czytano utwory dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Celem Narodowego Czytania jest nie tylko przypomnienie najwybitniejszych dzieł literatury polskiej i promowanie czytelnictwa, ale także uwrażliwienie na piękno języka literackiego i podkreślenie roli, jaką wybrane teksty odgrywały w historii i kulturze Polski.

(PS, GN)