„Orlęta. Grodno ‘39” to jak podaje dystrybutor pierwsza produkcja filmowa o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939. Obraz przedstawia historię heroicznej walki cywilnych mieszkańców Grodna, w dużej mierze harcerzy i młodzieży szkolnej, z rosyjskim najeźdźcą. Głos Nauczycielski jest jednym z patronów medialnych filmu w reżyserii Krzysztof Łukaszewicza, twórcy m.in. „Karbali”.
Jak czytamy w materiałach promocyjnych „Orlęta. Grodno ‘39” to dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych.
17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski. 20 września planuje zająć Grodno. Obrońcy miasta rozpoczynają beznadziejną, heroiczną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów.
Za reżyserię filmu oraz scenariusz odpowiada Krzysztof Łukaszewicz, twórca m.in. filmów fabularnych „Lincz” i „Karbala”, nagradzanego na polskich i zagranicznych festiwalach filmu „Żywie Biełaruś!”, współautor scenariusza do filmu „Generał Nil”. Muzykę do Orląt skomponował Michał Lorenc, wielokrotny laureat nagród m.in. na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni i Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie.
W rolach głównych występują m.in: Bartłomiej Topa, Leszek Lichota, Jowita Budnik, Feliks Matecki, Filip Gurłacz.
Film jest produkcją Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską, współfinansowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a za dystrybucję odpowiada TVP Dystrybucja Kinowa.
Ze względu na walory edukacyjne dystrybutor zachęca do wspierania się filmem przy omawianiu wybranych zagadnień z okresu II wojny światowej. Scenariusze lekcji do pobrania tutaj: https://cutt.ly/bLaClh4
Więcej informacji na temat filmu na jego stronie na FB tutaj
(GN)