NASZ PATRONAT. „Cudowny chłopak. Biały Ptak”. Już w piątek 2 lutego na ekranach kin!

Pamiętacie ekranizację światowego bestsellera „Cudowny chłopak”? Porwała 1,5-milionową widownię w każdym wieku, dostarczając nie tylko znakomitej rozrywki, ale także wielkich wzruszeń i okazji do przemyśleń. Jej kontynuacja to kolejna niezwykła opowieść o potrzebie akceptacji, odwadze, miłości i walce o przetrwanie.

Na zdjęciu: Kadr z filmu „Cudowny chłopak. Biały Ptak”. Fot. Monolith Films

„Cudowny chłopak. Biały Ptak” to najnowszy film twórcy nagrodzonych Oscarami hitów „Marzyciel” i „Czekając na wyrok”, a także przebojowych „World War Z”, „Quantum of Solace” i „Krzysiu, gdzie jesteś?”! Już od 2 lutego możecie zobaczyć nagrodzoną Oscarem Helen Mirren oraz znakomitą Gillian Anderson w opowieści o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę.

Minęło kilka lat od wydarzeń znanych z „Cudownego chłopaka”. Julien usunięty ze szkoły za niekoleżeńskie traktowanie małego Auggiego (a mówiąc wprost  – za dręczenie chłopca cierpiącego z powodu deformacji twarzy), próbuje odnaleźć się w liceum. Rozgoryczony, wściekły na cały świat, nie potrafi nawiązać kontaktu z rówieśnikami. Na życzliwość reaguje niechęcią.

Nie umiejąc sobie poradzić z poczuciem winy Julien izoluje się od szkolnej społeczności. Jego nieco ekscentryczna babcia wie jednak, że każdy zasługuje na drugą szansę. Postanawia podzielić się z Julienem poruszającą historią z lat swojej młodości. Widz przenosi się razem z Julienem do czasów II wojny światowej. W godzinie największej próby dziewczynce pomógł lekceważony przez innych, poruszający się o kulach kolega z klasy.

Niezwykłe losy bohaterów filmu są dowodem na to, że ten kto ma w sercu odwagę, życzliwość i otwartość na drugiego człowieka potrafi dokonać rzeczy, o które sam by siebie nie podejrzewał. Czy ta niezwykła historia miłości i walki o przetrwanie odmieni Juliena?

>> MATERIAŁY EDUKACYJNE DO POBRANIA (TUTAJ)

Na stronie dystrybutora filmu są dostępne materiały edukacyjne (scenariusze lekcji) dotyczące obrazu „Cudowny chłopak. Biały Ptak”.

„Nie bądź obojętny, reaguj na zło” – to główne przesłanie filmu, który wyraźnie pokazuje, w jaki sposób pozornie błahe przyzwolenie na wyśmiewanie kolegi może urosnąć do przyzwolenia na niewybaczalne zbrodnie – pisze autorka opracowania Katarzyna Kebernik – koordynatorka Zespołu Edukacji Ferment Kolektiv, polonistka, oligofrenopedagożka, krytyczka i edukatorka filmowa.

Zagadnienia edukacyjne

Według autorów materiałów edukacyjnych, film może inspirować do poruszenia takich m.in. zagadnień jak:
>> Empatia, tolerancja, akceptowanie inności, w tym niepełnosprawności.
>> Prześladowanie w szkole i bullying: podobnie jak w pierwszej części, jednym z najważniejszych tematów filmu jest odrzucenie przez grupę.
>> Wartościowe konteksty dla edukacji historycznej: II wojna światowa, zagłada Żydów, okupacja nazistowska w różnych krajach Europy.
>> Wartościowe konteksty dla edukacji polonistycznej: literatura wojenna, motyw tragicznej miłości, śmierci i dorastania, kompozycja szkatułkowa, retrospekcja.
>> Antysemityzm i ksenofobia, w tym ich współczesne przejawy, takie jak niechęć do uchodźców czy internetowa agresja względem innych religii.
>> Odwaga, asertywność i umiejętność przeciwstawienia się grupie jako jedne z najważniejszych kompetencji społecznych.

Scenariusze lekcji

W opracowaniu można znaleźć:
>> scenariusz lekcji języka polskiego dla klas 7-8 autorstwa Patryka Tomiczka, który przygląda się literackim i filmowym postaciom podobnym do Juliena – czyli na pierwszy rzut oka niepozornym, a wewnętrznie niezwykle silnym.
>> scenariusz lekcji wychowawczej dla różnych grup wiekowych autorstwa Wojciecha Kobusa, dotyczący osób z niepełnosprawnością oraz tego, w jaki sposób można odpowiednio, z szacunkiem im pomagać.
>> scenariusz lekcji wychowawczej dla uczniów klas 5-8 autorstwa Joanny Wachowiak, dotyczący bullyingu i uczulający na to, jak i wpływ nasze słowa oraz czyny wywierają na innych.

– Czy zatem film „Cudowny chłopak. Biały ptak” przyda się na lekcji? Zdecydowanie tak – poza tematami podjętymi w naszych scenariuszach, dotyka innych, ważnych problemów. Polecamy go wszystkim historykom, polonistom i wychowawcom, którzy chcieliby na swoich zajęciach poruszyć któreś z wymienionych wyżej zagadnień edukacyjnych… lub po prostu pójść z klasą na wciągający, poruszający, doskonale zrealizowany film dla młodzieży. Nie mamy wątpliwości, że „Cudowny chłopak. Biały ptak” takim właśnie filmem jest – pisze Katarzyna Kebernik.

Dystrybutor filmu Monolith Films zwraca się do nauczycieli: Jesteś nauczycielem i chcesz zabrać klasę na film? Skontaktuj się ze swoim kinem i zamów pokaz grupowy o dowolnej godzinie!

(DK, GN)

***

>> „Cudowny Chłopak – Biały Ptak”; reżyseria: Marc Forster; gatunek: familijny

>> Obsada: Helen Mirren, Gillian Anderson, Bryce Gheisar, Olivia Ross, Orlando Schwerdt

>> Premiera: 2 lutego 2024 (Polska)

>> Patronat medialny: Głos Nauczycielski, patronat: Związek Nauczycielstwa Polskiego

***

>> WIĘCEJ INFORMACJI O FILMIE „CUDOWNY CHŁOPAK – BIAŁY PTAK” – TUTAJ