Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zaprasza nastoletnich uczniów i uczennice do rozmowy o aktywizmie online, sztucznej inteligencji i ciało neutralności.
Digital Youth Forum to wyjątkowe spotkanie, w czasie którego młodzi aktywiści i aktywistki oraz dorośli specjaliści i specjalistki z dziedziny nowych technologii dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą z nastolatkami. Prelegenci i prelegentki inspirują, mówią, co ich popchnęło do działania, jakie trudności napotkali na swojej drodze i jak sobie z nimi poradzili. DYF przeznaczony jest dla uczniów i uczennic klas VII-VIII szkół podstawowych oraz I-III szkół ponadpodstawowych.
DYF odbędzie się w Multikinie Złote Tarasy w Warszawie i będzie transmitowane online. Zapisy na wydarzenie w wersji online trwają do dnia jego rozpoczęcia, są dostępne na stronie digitalyouth.pl. Zapisów mogą dokonywać nauczycielki i nauczyciele.
Z uwagi na uczniów i uczennice z Ukrainy uczących się w polskich szkołach wystąpienia tłumaczone będą na język ukraiński. Wszystkie wystąpienia tłumaczone będą również na język migowy (PJM). Chcemy, by DYF łączył najlepsze cechy wydarzeń offline i online. Na widowni zasiądzie 700 osób z całej Polski, ale też skupiamy się na wysokiej jakości transmisji i dostosowaniu jej do potrzeb klas oglądających nas zdalnie.
W tegorocznej edycji zależy nam na poruszaniu aktualnych zagadnień. Dlatego na DYF wystąpi m.in. Pamela Krzypkowska, specjalistka od sztucznej inteligencji pracująca w firmie Microsoft oraz członkini grupy ds. Etyki i Cyberbezpieczeństwa AI działającej przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej wystąpienie będzie dotyczyło szans i zagrożeń, jakie może generować SI oraz jaki wpływ może mieć na życie młodych ludzi.
Na scenie Multikina pojawi się także Martyna Kaczmarek, influencerka, aktywna m.in. na Instagramie. W jej wystąpieniu zostanie poruszony temat wpływu wzorców internetowych na poczucie samoakceptacji. Występ będzie swego rodzajem wstępem do korepetycji z ciałoakceptacji.
Podczas Digital Youth Forum będzie także można posłuchać Tomasza Bilickiego, pedagoga, psychoterapeuty, certyfikowanego interwenta kryzysowego, który postara się znormalizować sięganie po specjalistyczną pomoc przez młodych ludzi.
Na DYF nie zabraknie także motywu łączenia pasji offline z aktywnością online. Zadba o to Łukasz Chwieduk, popularny tiktoker specjalizujący się w piłce nożnej, m.in. spektakularnych trikach.
Na wydarzeniu poruszany będzie także temat aktywizmu ekologicznego oraz zaprezentują się dwie drużyny z projektu Solve for Tommorow, organizowanego przez Samsung.
Ważnym elementem wydarzenia będzie premiera filmu „Dopamina” – pierwszego filmu edukacyjnego, stawiającego w centrum doświadczenie nastoletnich użytkowników i użytkowniczek internetu. „Dopamina” powstała, by promować wśród młodzieży wiedzę z zakresu świadomego i bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych. W filmie poruszamy tematy m.in. mechanizmu pętli dopaminowej, profilowania czy toksycznych relacji online, jednocześnie nie powielając powszechnej i jednostronnej narracji o szkodliwości nowych technologii.
***
Partnerami DYF są Fundacja Orange (partner główny) oraz Algida, Warbud SA, Samsung, GeoComply i Librus. Digital Youth Forum jest także współfinansowane przez Unię Europejską. Partnerem medialnym jest Głos Nauczycielski.
>> Więcej informacji na stronie digitalyouth.pl