NASZ PATRONAT. Edukacja klimatyczna: co robimy nie tak?

Trwają zapisy na konferencję Pokazać – Przekazać 2023, która odbędzie się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik 24 i 25 sierpnia. Temat przewodni: edukacja klimatyczna. Na uczestników czeka 7 warsztatów, sesje dyskusyjne i twórcza przestrzeń. 12 organizacji prezentujących wdrożone programy dot. edukacji klimatycznej, 30 ekspertów różnych dziedzin, praktyczna wiedza i narzędzia do pracy z dziećmi i młodzieżą.

Wydarzenie jest skierowane do nauczycieli, dyrektorów, edukatorów oraz władz oświatowych i przedstawicieli samorządów lokalnych. Wśród zaproszonych gości: naukowcy, instytuty badawcze, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń oraz aktywiści, w tym młodzież – zaangażowani w propagowanie rzetelnej wiedzy i realizujący konkretne programy, które spowalniają zmiany klimatu.

 

Dlaczego edukacja klimatyczna?

Indywidualne działania np. ograniczanie niepotrzebnych zakupów czy segregacja śmieci, są ważne i potrzebne. Ale nie wystarczą do rozwiązania problemu zmiany klimatu na Ziemi. W tym celu potrzebujemy rozwiązań systemowych. A te wymagają społecznej zgody co do priorytetów oraz kroków, które muszą zostać podjęte. Media są pełne alarmistycznych i często ze sobą sprzecznych doniesień o zmianach klimatu. W natłoku emocjonalnie nasyconych komunikatów łatwo się pogubić. Dlatego ważna jest rzetelna wiedza i edukacja klimatyczna!

Jak radzimy sobie z nią w Polsce?

Z opublikowanego w zeszłym roku raportu „Ziemianie atakują” wynika, iż większość społeczeństwa jest świadoma tego, że zmiany klimatu rzeczywiście zachodzą i stanowią poważny problem. Jednak ta świadomość nie idzie w parze z wiedzą o mechanizmach i konsekwencjach tych zmian oraz o możliwych środkach zaradczych. Jakie błędy popełniamy w edukacji klimatycznej? Co powinniśmy robić inaczej? Jak uczyć o zmianach klimatu? Jak przekonać władze do koniecznych zmian systemowych? Te pytania będą punktem wyjścia konferencji Pokazać – Przekazać 2023.

 

Program konferencji i opis warsztatów: https://www.kopernik.org.pl/pokazac-przekazac-2023

obserwuj FB wydarzenie:  https://www.facebook.com/events/570975551869735/

 

Zarejestruj się na konferencję:

by wziąć udział w dwudniowym wydarzeniu, trzeba wypełnić formularz. Link do rejestracji: https://www.kopernik.org.pl/form/pp20233

Organizator zapewnia poranny poczęstunek, przerwy kawowe i obiady. Nie zapewnia noclegów, nie zwraca pieniędzy za dojazd.

Udział w konferencji jest płatny i wynosi 307,50 zł (250 zł +23%VAT).

Wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikaty zaświadczające o udziale w konferencji i warsztatach