„Ryś. Król puszczy” otrzymał właśnie rekomendację Zespołu Edukatorów Filmowych, który nadał filmowi Znak Jakości ZEF. Eksperci uznali dokument – głosu w polskiej wersji użyczyła Krystyna Czubówna – za idealny punkt wyjścia do rozmowy o ochronie środowiska. Patronat medialny nad filmem sprawuje Głos Nauczycielski.
- Czytaj inne na ten temat:
- dokument
- edukacja przyrodnicza
- film
- Nasz Patronat
- ochrona środowiska
- przyroda
- Ryś. Król puszczy
Nauczyciele, którzy wybiorą się ze swoimi uczniami do kin, otrzymają bezpłatnie materiały edukacyjne przygotowane przez Joannę Gadomską, nauczycielkę biologii, autorkę bloga Biologia z Blondynką (a także finalistkę Konkursu Nauczyciel Roku 2018) oraz Annę Równy, trenerkę i metodyczkę edukacji filmowej oraz administratorkę facebookowej grupy Równy o Filmie Dla Nauczycieli.
>> Materiały można pobierać ze strony Aurora Films, dystrybutora filmu „Ryś. Król puszczy„.
Ryś euroazjatycki to gatunek zagrożony wyginięciem. Wytępiony w XIX wieku zniknął z Europy Zachodniej. Powrócił do jej lasów 50 lat temu by ponownie żyć w swoim naturalnym środowisku. Laurent Geslin, światowej sławy fotograf dzikiej przyrody, spędził ponad 9 lat swojego życia na obserwacji tych tajemniczych i dzikich kotów. Efektem jego ciężkiej pracy jest zrealizowany dokument „Ryś. Król puszczy” .
Film ten, to fantastyczna podróż edukacyjna nie tylko szkół ale i dla całych rodzin, opowiedziana głosem jednej z ulubionych lektorek, szczególnie filmów przyrodniczych – Krystyny Czubówny.
– „Ryś. Król puszczy” to edukacyjna filmowa wyprawa śladem zwierzęcia pełnego tajemnic, dostojności i sprytu. Fotografowanie dzikiej przyrody jest jeszcze trudniejsze niż jej obserwowanie na żywo, warto więc poświęcić czas na kinową przygodę śladem rysi – mówi Anna Równy, autorka materiałów edukacyjnych dla nauczycieli do filmu.
– Nauczyciele lub rodzice, zabierając dzieci na ten film, przyczyniają się nie tylko do rozbudzania w nich pasji związanej z przyrodą, ale i budowania przyszłego szacunku i miłości do natury. Film „Ryś. Król puszczy” sprzyja temu celowi, bowiem opowiada o ginącym gatunku, odkrywając przed widzem kolejne tajemnice i czyniąc ze śledzenia zwierząt prawdziwą przygodę – dodaje Anna Równy.
„Ryś. Król puszczy” to piękna, pełna zabawnych, choć i dramatycznych zwrotów akcji przygoda, w której centrum znajduje się rodzina rysiów. Jej życie wyznaczają zmieniające się pory roku, ale i coraz większa ingerencja człowieka w środowisko naturalne dzikich kotów.
Podążając śladami bohaterów dokumentu, odkryjemy świat, który jest na wyciągnięcie ręki, ale jednocześnie pozostaje zupełnie nieznany.
Związek Edukatorów Filmowych rekomenduje film takimi słowami: „Ryś. Król puszczy” to dokumentalny film przyrodniczy o tradycyjnej formie, stroniący od formalnych eksperymentów. Jest liryczną i bardzo osobistą opowieścią o tropieniu przez autora – fotografa i filmowca – przedstawicieli gatunku rysia euroazjatyckiego. Wypowiadający się zza kamery narrator nie jest ekspertem, biologiem ani przyrodnikiem, lecz uważnym obserwatorem życia. Zamiast serwować widzowi suche fakty i encyklopedyczną wiedzę, zachęca do uważności, wrażliwości, zwracania uwagi na otaczający nas świat i wypełniające go niesamowitości. Ryś. Król puszczy jest jak długi spacer po lesie.”
Historia opowiedziana w dokumencie „Ryś. Król puszczy” jest o tyle niezwykła, że pokazuje powrót gatunku do obszaru na pograniczu Szwajcarii i Francji, gdzie został całkowicie wytępiony. Obecnie w paśmie szwajcarsko-francuskiej Jury, gdzie powstawał dokument żyje ok. 80-100 rysi. We Francji populacja tego gatunku jest jednak nadal zagrożona. Dlatego przyrodnicy, przykładają wiele starań, aby poprawić sytuacje rysia w tym kraju.
W Polsce również przyszłość rysia jest ciągle niepewna. Gatunek jest ściśle chroniony i wymaga aktywnej ochrony. Szacuje się, że w tej chwili w Polsce żyje około 150-200 osobników tego gatunku, a według naukowców, rysiów mogłyby być jeszcze więcej, gdyby udało się poszerzyć obszar ich bytowania. O co walczy teraz fundacja WWF Polska, a dystrybutor Aurora Films czynnie ją w tym wspiera przekazując złotówkę z każdego sprzedanego biletu na dokument „Ryś. Król puszczy”.
Stefan Jakimiuk, starszy ekspert ds. ochrony gatunków z WWF Polska tak mówi o dokumencie Laurenta Geslina: – Film „Ryś – król puszczy” na przykładzie historii rysiej rodziny opowiada o powrocie tego charyzmatycznego drapieżnika do Jury, pasma górskiego leżącego na pograniczu Szwajcarii i Francji. Film, oprócz pięknych zdjęć, odgłosów dzikiej przyrody i ciekawie podanych informacji pokazuje również problemy, które towarzyszą przywracaniu tego gatunku przyrodzie. Dla mnie to dodatkowy walor filmu, ponieważ jako organizacja (WWF) już od 15 lat wspieramy polskich przyrodników w odtwarzaniu populacji rysi w północnej części kraju. Jestem przekonany, że film się spodoba wszystkim, którym dobro przyrody nie jest obojętne.”
***
Dokument „Ryś. Król puszczy” w kinach już od 12 maja. Reżyseria: Laurent Geslin. Dystrybucja: Aurora Films. Patronat medialny: Głos Nauczycielski
>> Materiały edukacyjne: https://aurorafilms.pl/film/rys-krol-puszczy-edukacja/
***
O twórcy filmu: Laurent Geslin – ceniony na całym świecie fotograf dzikiej przyrody. Początkowo pracował jako przewodnik we Francji, w RPA i Namibii, potem zdecydował się przenieść do Londynu, gdzie rozpoczął karierę fotograficzną. Głośno było o jego projekcie związanym z fotografowaniem dzikiej przyrody w dużych miejskich ośrodkach. Jego prace publikowane były w takich magazynach, jak „National Geographic”, „Paris Match”, „Le Figaro” czy „BBC Wildlife Magazine”. Wielokrotnie nagradzano go w międzynarodowych konkursach fotograficznych. Jego prace wystawiane są również w siedzibie ONZ w Genewie. Ostatnie lata poświęcił obserwacji rysiów, czego efektem wydana książka oraz zrealizowany film „Ryś. Król puszczy”