Nasz patronat. Film „Daliland” już na ekranach kin. Fascynujący świat Salvadora Dalego na dużym ekranie

Na ekrany ekrany polskich kin 19 maja trafił niezwykły „Daliland”. Ta biograficzna opowieść przeniesie widzów w fascynujący świat Salvadora Dalego, jednego z najbardziej ikonicznych artystów XX w.

Film w reżyserii Mary Harron, oparty na autentycznych wydarzeniach, obrazuje pasje, lęki oraz niepowtarzalną osobowość słynnego mistrza surrealizmu – czytamy w zapowiedzi udostępnionej przez dystrybutora obrazu. Reżyserka, znana z takich filmów jak „American Psycho” czy „The Notorious Bettie Page”, stworzyła dzieło, które w pełni oddaje atmosferę świata Salvadora Dalego. Film zawiera nie tylko elementy biograficzne, ale także surrealistyczne motywy, które wzbogacają całą opowieść.

W postać Salvadora Dalego wcielił się znakomity aktor Ben Kingsley, znany z innych ról „biograficznych”, m.in. Mahatmy Gandhiego, za którą otrzymał Oscara („Gandhi”, 1982), czy Dymitra Szostakowicza („Testament”, 1988). Miłośnicy kina pamiętają Kingsleya z dziesiątków innych ról filmowych, np. Porfirego w „Zbrodni i karze” (1998), doktora Roberta Mirandy w znanym dramacie „Śmierć i dziewczyna” Romana Polańskiego (1994) czy Davida Kepesha w „Elegii” (2008) według Philipa Rotha. Tym razem, kreując postać słynnego mistrza surrealizmu, oddał wiarygodny i porywający portret artysty.

„Daliland” przedstawia również pełen magnetyzmu i pasji, burzliwy związek pomiędzy Salvadorem a jego żoną, menadżerką i muzą – Galą. Film umożliwia widzom wgląd w źródło inspiracji najbardziej znanych dzieł artysty oraz przedstawia ważne postaci z jego artystycznego życia, takie jak Pablo Picasso, Luis Buñuel czy Federico García Lorca.

Mary Harron zadbała o wyjątkową scenografię oraz kostiumy, które odzwierciedlają czasy oraz niezwykły świat Salvadora Dalego. Nie zabrakło również anegdot oraz kontrowersyjnych wydarzeń, które wpłynęły na życie i karierę mistrza surrealizmu. Na uwagę zasługuje również muzyka, która podkreśla nastrój każdej sceny, tworząc niezapomniane doznania dla widza.

Jak zapewnia dystrybutor filmu, „Daliland” to film nie tylko dla miłośników sztuki, ale również dla wszystkich tych, którzy pragną zgłębić geniusz jednego z najważniejszych artystów XX w. Dlatego dzieło Mary Harron z pewnością zostanie zapamiętane jako hołd dla życia i niezwykłej osobowości artysty.

***

„Daliland”, reżyseria: Mary Harron; gatunek: biograficzny, dramat, produkcja: USA, 2022, czas trwania: 104 min, polska premiera: 19 maja br.

>> Patronat medialny: Głos Nauczycielski

Fot. SonoVision