Nasz patronat. „Jedno życie” – prawdziwa historia bohatera. Anthony Hopkins jako sir Nicholas Winton, który ocalił ponad 600 dzieci

„Jedno życie” to poruszający film biograficzny z jakże aktualnym przesłaniem. Od 31 maja możemy zobaczyć na ekranach kin w Polsce. Warto obejrzeć go z uczniami – nie tylko dla Anthony’ego Hopkinsa w roli Nicholasa Wintona. Dostępne są już materiały edukacyjne związane z filmem.

Prawdziwi bohaterowie nie wypinają piersi do medali, często żyją targani wątpliwościami, czy zrobili wszystko, co było możliwe, by pomóc innym. Wielka Brytania, połowa lat 80. XX w. Poznajemy Nicholasa Wintona w jesieni życia – w tej roli fenomenalny Anthony Hopkins, legenda światowego kina, dwukrotny zdobywca Oscara. Starszy pan jest społecznikiem, przejmuje go los migrantów  i uchodźców, prowadzi dla nich zbiórki pieniędzy.

Wspomnieniami wraca często do lat 1938-1939, kiedy tuż przed wybuchem II wojny światowej ocalił życie ponad 600 dzieci – przebywających w ówczesnej Czechosłowacji uchodźców z rodzin żydowskich i rodzin przeciwników nazizmu. Zastanawia się nad późniejszymi losami ocalonych, wraca do starych notatek i zdjęć. Życie pisze nieoczekiwany, wzruszający epilog do tej historii, zdawałoby się zapominanej. Wówczas…

Jak zostać bohaterem?

W retrospekcjach przenosimy się do czeskiej Pragi i Londynu z 1939 r. Młody Nicky Winton (w tej roli Johnny Flynn), z pomocą matki (świetna Helena Bonham Carter) i garstki przyjaciół, poruszony dramatem uchodźców, organizuje transporty dzieci, które podążają z Pragi do Anglii w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Czyni to nadludzkim wysiłkiem, ścigając się z czasem i przełamując niechęć biurokratów – urzędników i polityków. Dzieje się to w atmosferze wojennej gorączki, przy ściśle strzeżonych granicach, które lada chwila mają zostać zamknięte. Nie wszystkim udaje się pomóc… Dlaczego to robi, kiedy inni są bierni? Jest zwykłym człowiekiem, maklerem pracującym dla angielskiego banku. Ale także on sam pochodzi z rodziny migrantów, nie bez znaczenia jest także jego wrażliwość jako socjalisty z przekonań.

Historia niezwykłej misji ratunkowej Nicholasa Wintona ujrzała światło dzienne dopiero po 40 latach i wzruszyła miliony ludzi na całym świecie.

„Jesteś nauczycielem i chcesz zabrać klasę na film? Skontaktuj się ze swoim kinem i zamów pokaz grupowy o dowolnej godzinie!” – zachęca Monolith Films, dystrybutor obrazu „Jedno życie”. Dostępne są również materiały edukacyjne do wykorzystania na lekcjach „Jedno życie. Jak zostać bohaterem?”.

Wartość życia

„Film może zachęcić do refleksji nad dziedzictwem przekazywanym z pokolenia na pokolenie i przekonać, że to, co budujemy w młodości, rzutuje na nasze późniejsze życie” – pisze Agata Szulc-Woźniak, literaturoznawczyni, nauczycielka języka polskiego, autorka materiałów edukacyjnych. „Film Jamesa Hawesa ukazuje wartość życia. Każdego życia. Pojedynczego życia. To szczególnie ważne, kiedy mówi się o II wojnie światowej” – dodaje.

 „Powrót do przeszłości w filmie Hawesa jest dla widzów szansą przypomnienia sobie historii” – pisze dr Agata Szulc-Woźniak. Ale nie tylko…

„Choć film Hawesa opowiada o przeszłości, porusza zaskakująco aktualne problemy. Dzisiejsza sytuacja międzynarodowa wydaje się podobnie niepewna jak ta przed laty – przed wybuchem II wojny światowej. (…) Współczesne problemy Europy – wojna w Ukrainie i kryzys migracyjny – stawiają przed nami podobne wyzwania jak te, którym próbował sprostać Winton” – podkreśla autorka.

Scenariusze lekcji

W materiałach edukacyjnych nauczyciele i uczniowie znajdą:

>> scenariusz lekcji wychowawczej i wiedzy o społeczeństwie dla klas VII-VIII oraz dla szkół ponadpodstawowych autorstwa Pauliny Kuleszy, dotyczący podobieństw między wyzwaniami, którym stawia czoło Winton, a celami współczesnych aktywistów, świadczących pomoc humanitarną;

>> scenariusz lekcji języka polskiego i historii dla klas VII-VIII i szkół ponadpodstawowych autorstwa dr Agaty Szulc-Woźniak, porządkujący wiedzę na temat wydarzeń poprzedzających wybuch II wojny światowej i postaw bohaterów, którzy w czasie okupacji pomagali Żydom.

***

„Jedno życie” (Wielka Brytania, 2023), film biograficzny, reż. James Hawes,   obsada: Anthony Hopkins, Helena Bonham Carter, Jonathan Pryce, Johnny Flynn

>> Patronat medialny: Głos Nauczycielski. Film objęty również patronatem Związku Nauczycielstwa Polskiego

Fot. Monolith Films

>> Materiały edukacyjne:

https://www.monolith.pl/wp-content/uploads/2024/04/jedno-zycie-materialy-edukacyjne-dla-szkol-final-1.pdf