Nasz patronat. Nagrody im. Janusza Korczaka 2024 przyznane. Wśród laureatów m.in. bracia Sekielscy, Justyna Suchecka, Wolna Szkoła. Gratulujemy!

W piątek podczas uroczystej gali w Muzeum Polin przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród nagrodzonych znaleźli się między innymi red. Justyna Suchecka, inicjatywa Wolna Szkoła, Fundacja Unaweza za projekt „Młode Głowy”, Magdalena Bigaj, Grupa Granica, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce. Nagroda główna trafiła do Tomasza i Marka Sekielskich za filmy dotyczące pedofilii w Kościele. Natomiast za wyjątkowe, wnikliwe i pełne pasji badania naukowe nad twórczością i życiem Janusza Korczaka nagrodę otrzymała dr Bożena Wojnowska. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Laureatów 3 edycji Nagrody Korczaka poznaliśmy 17 maja podczas Gali Nagrody Korczaka w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Tegoroczna nagroda to blisko 150 zgłoszeń i 63 nominacje. Kapituła Nagrody doceniła wyjątkowe osobowości, instytucje i projekty za kreatywne i nieszablonowe rozwiązania edukacyjne oraz skupienie uwagi opinii publicznej na najważniejszych problemach dzieci i młodzieży.

– Żyjemy w świecie pełnym sprzeczności, wyjątkowo trudnych wyborów i cyfrowej rzeczywistości, która ma olbrzymi wpływ na decyzje, emocje i postrzeganie rzeczywistości. Dlatego dzieci i młodzież jak nigdy wcześniej potrzebują naszego wsparcia. Nagroda Korczaka docenia tych, którzy z wielką pasją, zaangażowaniem i determinacją wspierają młodych w ich życiowych wyborach. Nie są obojętni na problemy z jakimi się oni mierzą i działają tak, jak nauczał Janusz Korczak: z empatią, zrozumieniem, wyrozumiałością – powiedział prof. Mirosław Grewiński, rektor Uczelni Korczaka.

Przypomnijmy, że celem projektu jest uhonorowanie osób i instytucji dbających o prawa dziecka, kierujących się filozofią pedagogiczną Janusza Korczaka, tworzących warunki do równej, przystępnej edukacji oraz rozwijających talenty i kapitał społeczny najmłodszych obywateli.

NAGRODĘ GŁÓWNĄ  IM. JANUSZA KORCZAKA OTRZYMALI:

>> Tomasz i Marek Sekielscy

W KATEGORII LIDERZY NAGRODY IM. JANUSZA KORCZAKA OTRZYMALI:

>> Magdalena Bigaj założycielka i prezeska Instytutu Cyfrowego obywatelstwa, medioznawczyni, działaczka społeczna

>> dr Iga Kazimierczyk, pedagożka, działaczka edukacyjna, autorka materiałów edukacyjnych dla uczniów i nauczycieli, współtwórczyni kampanii „Wolna szkoła”.

>> prof. Błażej Kmieciak, pedagog specjalny, socjolog prawa i bioetyk, były przewodniczący Państwowej Komisji ds. Wyjaśniania Przypadków Pedofilii

>> Halina Machulska, aktorka, reżyserka, pedagog

>> Agnieszka Sikora, założycielka i prezeska Fundacji Po Drugie, która wspiera młodzież i młodych dorosłych w kryzysie bezdomności

>> Justyna Suchecka, dziennikarka, edukatorka, autorka książek o kondycji współczesnej młodzieży

>> dr Avi Tsur z Izraela, twórca korczakowskich programów edukacyjnych oraz konferencji międzynarodowych.

WYRÓŻNIENIA W TEJ KATEGORII OTRZYMALI:

>> Marzena Kędra, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Cogito, Nauczyciel Roku 2012

>>Lucyna Kicińska, suicydolog, terapeuta narracyjny, autorka narzędzi edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa dzieci i młodzieży

>> Jakub Tylman, nauczyciel przedmiotów artystycznych, inspirujący swą kreatywnością twórca nowoczesnych projektów edukacyjnych

>> dr Halszka Witkowska, pomysłodawczyni i koordynatorka platformy edukacyjno-pomocowej „Życie warte jest rozmowy”, konsultantka kryzysowa, suicydolog

W KATEGORII INSTYTUCJE NAGRODY IM. JANUSZA KORCZAKA OTRZYMALI:

>> Dom Pomocy Społecznej Dom Chłopaków w Broniszewicach

>> Grupa Granica

>> Fundacja Różowa Skrzyneczka

>> Fundacja Unaweza za projekt „Młode Głowy”

>> Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce

>> Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach

>> Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci

>> Wolna Szkoła

WYRÓŻNIENIA W TEJ KATEGORII OTRZYMALI:

>> Forum Dialogu

>> Małopolskie Hospicjum dla Dzieci

>> Rodzinny Dom Dziecka Barbara i Sławomir Chruślińscy

>> Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo

>> Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu

NAGRODĘ SPECJALNĄ IM. JANUSZA KORCZAKA OTRZYMAŁA:

>> dr Bożena Wojnowska

Organizatorem Nagrody im. Janusza Korczaka jest Uczelnia Korczaka – Akademia Nauk Stosowanych. Laureatami Nagrody mogą zostać osoby i instytucje kierujące się wartościami korczakowskimi, tworzące nowoczesne i odważne rozwiązania edukacyjne, konsekwentnie wspierające podmiotowość i prawa dziecka, wspierające dzieci i rodziny w trudnych sytuacjach czy tworzące środowiska przyjazne szczęśliwemu dzieciństwu.

Głos Nauczycielski był patronem medialnym wydarzenia. Więcej o Nagrodzie i tegorocznej Gali można przeczytać tutaj

(GN)

Nasz patronat: Znamy nazwiska nominowanych do Nagrody Korczaka 2024