Nasz patronat: „Nauczyciele. Wielki zawód” to kilkadziesiąt rozmów z nauczycielami, którzy bez ogródek opowiadają o swojej pracy

Jak zostaje się nauczycielem w Polsce? Ile tak naprawdę zarabia nauczyciel i jak długo trwają wakacje? Czy wszyscy rodzice są roszczeniowi, a dzieci rozwydrzone? Kto nie szanuje belfrów i kim są dla systemu szkolnictwa? Czym różni się praca w szkole państwowej i prywatnej? I o co chodzi z tą Finlandią? Na te i wiele innych niełatwych pytań odpowiadają sami nauczyciele w książce autorstwa Joanny Sokolińskiej „Nauczyciele. Wielki zawód”, która ukazuje się nakładem Wydawnictwa RM. Głos Nauczycielski jest patronem medialnym książki.

Autorka przeprowadziła kilkadziesiąt rozmów z  nauczycielami, którzy bez ogródek opowiadają o swojej drodze zawodowej i doświadczeniach. Mówią, co trzyma ich w pracy i wzbudza nadzieję, a co pozbawia ich złudzeń i skłania do odejścia. To szczera i bezkompromisowa opowieść o polskim systemie nauczania, z którą każdy może skonfrontować własne wyobrażenia.

„Puszczałam na lekcji film. Miałam kłopot ze sprzętem. Był obraz, były napisy, ale dźwięk był bardzo cichy. Próbowałam go podgłośnić, majstrowałam przy komputerze, nie widząc ekranu. Zajęło mi to dużo czasu (jakieś dziesięć minut). Kiedy wreszcie się udało, wstałam i wtedy zobaczyłam, że niechcący wyłączyłam obraz. Przez dziesięć minut klasa siedziała w ciszy, przed pustym ekranem, udając przede mną, że ogląda film. Woleli nic nie robić, niż powiedzieć mi, że wyłączyłam obraz. Dlaczego? Bo byłam dla nich nikim. Nieważną osobą od nieważnego dla nich przedmiotu” – opowiada z goryczą jedna z nauczycielek.

Joanna Sokolińska to socjolożka i reporterka, współautorka książek m,.in. „Rodziny himalaistów” i „Mów o mnie ono”. „Była złą uczennicą. Utrzymuje kontakty z kilkorgiem wspaniałych eksnauczycieli jej dzieci. Dwoje z nich wypowiada się w tej książce” – czytamy.

Książka „Nauczyciele Wielki zawód” – Joanna Sokolińska – oprawa miękka – Wydawnictwo RM. Książka posiada 224 stron i została wydana w 2023 r.

Więcej o książce na stronie wydawnictwa tutaj.

(GN)